METALKONCERTER OG -ARRANGEMENTER I DANMARK
VÆLG: DANMARKMALMØFLENSBORG
JANUAR 2022
28.01
Artillery (DK), Persecutor (DK) High Voltage, København
Start: 20:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
29.01
VinterMetal 2022: Hatesphere (DK), Crocell (DK), Grumpynators (DK) AFLYST! Skråen, Aalborg
Start: 19:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
29.01
Demolizer (DK), Rat Eater (DK) High Voltage, København
Start: 20:00 // Pris: 90 // Køb billet // Facebook
FEBRUAR 2022
01.02
Atheist (US), Cadavar (N), Svart Crown (F), From Hell (US), Critical Mass (G) Stengade, København
Start: 19:30 // Pris: 205 // Køb billet // Facebook
02.02
Green Carnation (N) Hotel Cecil, København
Start: 19:00 // Pris: 230 // Køb billet // Facebook
04.02
Swallow The Sun (SF), Avatarium (SF) Pumpehuset, København
Start: 19:30 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
04.02
LLNN (DK), Demersal (DK), Rot Away (DK) Templet, Lyngby
Start: 20:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
04.02
Mini Winter Metal Magic: Artillery (DK), Undergang (DK), Spektr (DK), Arkæon (DK) NY! Eksercérhuset, Fredericia
Start: 18:00 // Pris: 175 // Køb billet // Facebook
05.02
Red Warszawa (DK) Konfus, Esbjerg
Start: 20:00 // Pris: 110 // Køb billet // Facebook
05.02
Livløs (DK) Muzikhuset, Rønne
Start: 20:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
05.02
LLNN (DK), Demersal (DK), Rot Away (DK) Gimle, Roskilde
Start: 20:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
06.02
Halestorm (US) Train, Århus
Start: 20:00 // Pris: 300 // Køb billet // Facebook
06.02
Sordide (F), Neige Morte (F) 1000Fryd, Aalborg
Start: 19:00 // Pris: 40 // Køb billet // Facebook
07.02
Skynd (AUS) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 155 // Køb billet // Facebook
07.02
Halestorm (US) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 300 // Køb billet // Facebook
07.02
Sordide (F), Neige Morte (F) Underwerket, København
Start: 20:00 // Pris: 80 // Køb billet // Facebook
08.02
Amaranthe (S), Beyond The Black (D) Amager Bio, København
Start: 19:00 // Pris: 320 // Køb billet // Facebook
11.02
Tormentor (H), Cult Of Fire (CZ) AFLYST! Alice, København
Start: 21:00 // Pris: 240 // Køb billet // Facebook
11.02
Death Before Dishonor (US), Circle Of Wolves (DK) Underwerket, København
Start: 20:00 // Pris: 130 // Køb billet // Facebook
11.02
Trailer Trash (DK), M.A.S.K. (DK) High Voltage, København
Start: 20:00 // Pris: 80 // Køb billet // Facebook
11.02
LLNN (DK), Lifesick (DK) Radar, Århus
Start: 21:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
11.02
Beneath The Silence (DK) + support NY! 1000Fryd, Aalborg
Start: 20:00 // Pris: 50 // Køb billet // Facebook
12.02
Crystal Lake (JAP), Caskets (UK) AFLYST! Lille Vega, København
Start: 21:00 // Pris: 255 // Køb billet // Facebook
12.02
Lifesick (DK) release show, Cabal (DK), Deadnate (DK), Violence (DK) Ungdommens Hus, Fredericia
Start: 19:00 // Pris: Gratis // Facebook
12.02
Metal I Forsamlingshuset: Livløs (DK) Forsamlingshuset, Gylling
Start: 20:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
12.02
Orm (DK) Hotel Cecil, København
Start: 20:00 // Pris: 185 // Køb billet // Facebook
12.02
Red Warszawa (DK) Voxhall, Århus
Start: 21:00 // Pris: 165 // Køb billet // Facebook
12.02
Back To Black (DK) Kulisselageret, Horsens
Start: 21:00 // Pris: 190 // Køb billet // Facebook
12.02
Made In Esbjerg: LLNN (DK), Eyes (DK) NY! Tobakken, Esbjerg
Start: 18:00 // Pris: 155 // Køb billet // Facebook
13.02
The Black Dahlia Murder (US), Rings Of Saturn (US), Viscera (UK) AFLYST! Lille Vega, København
Start: 21:00 // Pris: 235 // Køb billet // Facebook
17.02
Martyrdöd (S), Afsky (DK) UDSOLGT! Stairway, København
Start: 21:00 // Pris: 195 // Køb billet // Facebook
18.02
Martyrdöd (S), Nyredolk (DK) + support 1000Fryd, Aalborg
Start: 21:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
18.02
Double The Thrash Tour 2022: Nervosa (BRA), Warbringer (US), Warfect (S) Aalborg Street Food, Aalborg
Start: 19:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
18.02
Livløs (DK), Deadnate (DK) Stars, Vordingborg
Start: - // Pris: -
18.02
Svarstot (DK) Kansas City, Odense
Start: 21:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
18.02
Nyt Liv (DK), Extended Suicide (DK) PåTaget, Odense
Start: 21:00 // Pris: 80 // Køb billet // Facebook
18.02
LLNN (DK), We Are Among Storms (DK) PåTaget, Odense
Start: 20:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
19.02
Double The Thrash Tour 2022: Nervosa (BRA), Warbringer (US), Warfect (S) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
19.02
Lucifer (S), Year Of The Goat (S) AFLYST! Posten, Odense
Start: 20:00 // Pris: 175 // Køb billet // Facebook
19.02
Martyrdöd (S), Anti Ritual (DK) Atlas, Århus
Start: 21:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
19.02
Livløs (DK), Deadnate (DK) Bygningen, Vejle
Start: 20:00 // Pris: - // Køb billet // Facebook
22.02
Carnifex (US), Chelsea Grin (US), Lorna Shore (US), Varials (US), The Convalescence (US) Gimle, Roskilde
Start: 20:00 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
24.02
Cult Of Luna (S), Alcest (F), Svalbard (UK) Store Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 330 // Køb billet // Facebook
25.02
Bucovina (R), Valhalore (AUS), Vorna (SF), Infinitas (CHE) 1000Fryd, Aalborg
Start: 19:00 // Pris: 70 // Køb billet // Facebook
25.02
The Arcane Order (DK), Deadnate (DK) + support NY! Stairway, København
Start: 20:00 // Pris: 140 // Køb billet // Facebook
25.02
Extremely Rotten Death Metal Vol. 14: UxDxS (DK), Septage (DK) NY! Beta, København
Start: 21:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
26.02
Odense Winter Rock '22: Forever Still (DK), Justify Rebellion (DK), Odd Palace (DK), Hollow Point (DK), Walking Rumor (DK), Foon (DK), Viva La Wolfe (DK), The Preachers (DK), Blue Rose Down (DK) Dok5000, Odense
Start: 13:00 // Pris: 333 // Køb billet // Facebook
26.02
Lifesick (DK) release show, Rot Away (DK), Violence (DK) WarPigs, København
Start: 19:00 // Pris: Gratis // Facebook
26.02
Livløs (DK), Deadnate (DK) Forbrændingen, Albertslund
Start: 21:00 // Pris: 129 // Køb billet // Facebook
26.02
Toldermania 2022: UxDxS (DK), I Am Bones (DK), Junta (DK) + flere Voxhall, Århus
Start: 20:00 // Pris: 155 // Køb billet // Facebook
26.02
LLNN (DK), We Are Among Storms (DK) 1000Fryd, Aalborg
Start: 20:00 // Pris: 50 // Køb billet // Facebook
26.02
The Arcane Order (DK) NY! Radar, Århus
Start: 21:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
26.02
Betrayer Of Light (DK), Chronicle (DK) NY! Obscene, Roskilde
Start: 19:45 // Pris: 50 // Facebook
MARTS 2022
04.03
Viborg Metal Festival 2022: Paradise Lost (UK), Bloodbath (S), Fleshgod Apocalypse (I), Ross The Boss (US), Baest (DK), Týr (FO), Solbrud (DK), Master (US), Mercenary (DK), Dread Sovereign (UK), Konkhra (DK), Demolizer (DK), Trold (DK), Bloodgutter (DK), Endarken (DK) Comvent Arena, Viborg
Start: 14:00 // Pris: 475 // Køb billet // Facebook
04.03
Livløs (DK), Deadnate (DK) Badeanstalten, Slagelse
Start: 20:00 // Pris: - // Facebook
04.03
Nord (DK) album release party, Gurldörl (DK) NY! Studenterhuset, Odense
Start: 21:00 // Pris: Gratis // Facebook
04.03
Svarstot (DK), Idaslet (DK) Voxhall, Århus
Start: 21:00 // Pris: 155 // Køb billet // Facebook
04.03
Danish Decay Tour: Billy Boy In Poison (DK), Hanging The Nihilist (DK), Clients (DK) Beta, København
Start: 20:00 // Pris: 140 // Køb billet // Facebook
05.03
Viborg Metal Festival 2022: Paradise Lost (UK), Bloodbath (S), Fleshgod Apocalypse (I), Ross The Boss (US), Baest (DK), Týr (FO), Solbrud (DK), Master (US), Mercenary (DK), Dread Sovereign (UK), Konkhra (DK), Demolizer (DK), Trold (DK), Bloodgutter (DK), Endarken (DK) Comvent Arena, Viborg
Start: 14:00 // Pris: 475 // Køb billet // Facebook
05.03
Kvelertak (N) AFLYST! Voxhall, Århus
Start: 21:00 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
05.03
Svartsot (DK), Vansind (DK) + support Richter, Gladsaxe
Start: 21:00 // Pris: 165 // Køb billet // Facebook
05.03
Rezet (DK), Archangel (DK) Studenterhuset, København
Start: 20:00 // Pris: - // Køb billet // Facebook
05.03
Livløs (DK), Deadnate (DK) Tapperiet, Køge
Start: 21:00 // Pris: 175 // Køb billet // Facebook
05.03
Heroes 2 None (DK), Social Belastning (DK), [PSD] (DK) NY! Frølageret, Odense
Start: 20:00 // Pris: 65 // Køb billet // Facebook
06.03
Sabaton (S), The Hu (MGL), Lordi (SF) Royal Arena, København
Start: 20:00 // Pris: 350 // Køb billet // Facebook
08.03
Rave The Reqviem (S), Fear Of Domination (SF), Detset (SF) Beta, København
Start: 21:00 // Pris: 245 // Køb billet
09.03
The Dead Daisies (AUS/US) DR Koncerthuset, København
Start: 20:00 // Pris: 250
09.03
Suffocation (US), Belphegor (A), Hate (PL) Lille Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 255 // Køb billet // Facebook
10.03
Red (US) Posten, Odense
Start: 20:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
10.03
Prime Is Coming 2022: Siamese (DK), Defecto (DK), Cold Night For Alligators (DK), Between Oceans (DK) Hotel Cecil, København
Start: 19:00 // Pris: 235 // Køb billet // Facebook
10.03
Battle Beast (SF) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 220 // Køb billet // Facebook
10.03
Ottone Pesante (I) + support 1000Fryd, Aalborg
Start: 20:00 // Pris: 60 // Køb billet // Facebook
11.03
Prime Is Coming 2022: Cabal (DK), Unseen Faith (DK), Lifesick (DK), Nothing Noble (DK) Hotel Cecil, København
Start: 19:00 // Pris: 235 // Køb billet // Facebook
11.03
Revenge (CAN), Embrace Of Thorns (GR), Misþyrming (ISL), Ultra Silvam (S) Atlas, Århus
Start: 19:30 // Pris: 240 // Køb billet // Facebook
12.03
Revenge (CAN), Profanatica (US), Misþyrming (IS), Ultra Silvam (S) AFLYST! Beta, København
Start: 21:00 // Pris: 240 // Køb billet // Facebook
12.03
Prime Is Coming 2022: Siamese (DK), Cabal (DK), Defecto (DK), Cold Night For Alligators (DK), Unseen Faith (DK), Lifesick (DK), Between Oceans (DK), Nothing Noble (DK) Train, Århus
Start: 19:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
12.03
Livløs (DK), Deadnate (DK) Templet, Lyngby
Start: // Pris: -
12.03
Blooodywood (IND) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
14.03
Traveler (CAN), Toledo Steel (UK) Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 110 // Køb billet // Facebook
16.03
Weedpecker (PL) + support Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 135 // Køb billet // Facebook
17.03
Set It Off (US) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 170 // Køb billet // Facebook
18.03
Prime Is Coming 2022: Siamese (DK), Cabal (DK), Defecto (DK), Cold Night For Alligators (DK), Unseen Faith (DK), Lifesick (DK), Between Oceans (DK), Nothing Noble (DK) Aalborg Streetfood, Aalborg
Start: 19:00 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
18.03
Svarstot (DK) 1000Fryd, Aalborg
Start: - // Pris: -
18.03
Heavy Metal Rock Meeting 2022: Ambush (S), Screamer (S), Evil (DK), Alien Force (DK), Demon Grinder (DK), Pectora (DK), Wysdom Given (S), Street Fighter (S), Stew (S) Karosserifabrikken, Helsingør
Start: 18:00 // Pris: 249 // Køb billet // Facebook
19.03
Heavy Metal Rock Meeting 2022: Ambush (S), Screamer (S), Evil (DK), Alien Force (DK), Demon Grinder (DK), Pectora (DK), Wysdom Given (S), Street Fighter (S), Stew (S) Karosserifabrikken, Helsingør
Start: 18:00 // Pris: 249 // Køb billet // Facebook
19.03
Aborted (B), The Acacia Strain (US), Hideous Divinity (I), Fleddy Melculy (B) AFLYST! Voxhall, Århus
Start: 20:00 // Pris: 240 // Køb billet // Facebook
19.03
Prime Is Coming 2022: Siamese (DK), Cabal (DK), Defecto (DK), Cold Night For Alligators (DK), Unseen Faith (DK), Lifesick (DK), Between Oceans (DK), Nothing Noble (DK) Posten, Odense
Start: 19:00 // Pris: 175 // Køb billet // Facebook
19.03
Uratsakidogi (RUS) + support 1000Fryd, Aalborg
Start: 20:00 // Pris: 50 // Køb billet // Facebook
19.03
Septic Flesh (GR), Carach Angren (NL) + support Templet, Lyngby
Start: 20:00 // Pris: 195 // Køb billet // Facebook
19.03
Sunken (DK), Arkæon (DK) NY! HeadQuarters, Århus
Start: 20:30 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
19.03
Rammstein Jam (DK) Amager Bio, København
Start: 21:00 // Pris: 185 // Køb billet
23.03
Aborted (B), The Acacia Strain (US), Hideous Divinity (I), Fleddy Melculy (B) AFLYST! Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 240 // Køb billet // Facebook
23.03
Redd Kross (US) AFLYST! Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 140 // Køb billet // Facebook
25.03
Spidergawd (N), Draken (N) Godset, Kolding
Start: 21:00 // Pris: 185 // Køb billet // Facebook
25.03
Silvera (DK) Karosserifabrikken, Helsingør
Start: 20:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
25.03
Vola (DK), Port Noir (S), Feather Mountain (DK) UDSOLGT! Lille Vega, København
Start: 21:00 // Pris: 235 // Køb billet // Facebook
25.03
Rock i Ridehuset: Back In Black (DK), Rammstein Jam (DK) Ridehuset, Århus
Start: 19:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
25.03
Prime Is Coming 2022: Siamese (DK), Cabal (DK), Defecto (DK), Cold Night For Alligators (DK), Unseen Faith (DK), Lifesick (DK), Between Oceans (DK), Nothing Noble (DK) Sønderborghus, Sønderborg
Start: 19:00 // Pris: 220 // Køb billet
25.03
Obliteration (N), Bastard Grave (S) NY! Beta, København
Start: 21:00 // Pris: 160 // Køb billet // Facebook
26.03
Spidergawd (N), Draken (N) Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 140 // Køb billet // Facebook
26.03
Clawfinger (S) Amager Bio, København
Start: 21:00 // Pris: 275 // Køb billet // Facebook
26.03
Prime Is Coming 2022: Siamese (DK), Cabal (DK), Defecto (DK), Cold Night For Alligators (DK), Unseen Faith (DK), Lifesick (DK), Between Oceans (DK), Nothing Noble (DK) Tapperiet, Køge
Start: 19:00 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
26.03
Royal Deceit (DK), Wolves Among Us (DK) Walthers Musikcafé, Skanderborg
Start: 20:00 // Pris: 50 // Køb billet // Facebook
26.03
Silvera (DK) B&W Live, Haslev
Start: 21:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
26.03
Agrimonia (S), Swordwielder (S) NY! Beta, København
Start: 20:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
31.03
Maggot Heart (S), Obnoxious Youth (S) Loppen, København
Start: 21:30 // Pris: 140 // Køb billet // Facebook
APRIL 2022
01.04
As I Lay Dying (US), Dying Fetus (US), Emmure (US) Store Vega, København
Start: 20:00 // Pris: - // Køb billet
01.04
Royal Metal Fest 2022: Soilwork (S), Loathe (UK), Sinnrs (DK), Unseen Faith (DK), Ivy Crown (DK), Clients (DK), Shamash (DK), Ivy Crown (DK), Psycho Brahe (DK), Arsenic Addict (DK), DemonGrinder (DK), Persefone (AND), Ethereal Kingdoms (DK), A Horrible Death To A Horrible Man (DK), Trold (DK), Coexistence (I), Persecutor (DK), Hexadar (D), Møl (DK), Lamentari (DK), Valkyria (S) Voxhall, Århus
Start: 15:00 // Pris: 710 // Køb billet // Facebook
01.04
Maggot Heart (S), Obnoxious Youth (S) 1000Fryd, Aalborg
Start: 20:00 // Pris: 60 // Køb billet // Facebook
02.04
Royal Metal Fest 2022: Soilwork (S), Loathe (UK), Sinnrs (DK), Unseen Faith (DK), Ivy Crown (DK), Clients (DK), Shamash (DK), Ivy Crown (DK), Psycho Brahe (DK), Arsenic Addict (DK), DemonGrinder (DK), Persefone (AND), Ethereal Kingdoms (DK), A Horrible Death To A Horrible Man (DK), Trold (DK), Coexistence (I), Persecutor (DK), Hexadar (D), Møl (DK), Lamentari (DK), Valkyria (S) Voxhall, Århus
Start: 15:00 // Pris: 710 // Køb billet // Facebook
02.04
Skullclub (DK) Posten, Odense
Start: 20:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
02.04
Black Tritonus (DK), Capital Of Nowhere (DK), Haunted Jazz (DK), Fatal Image (DK), Blodrus (DK) Kansas City, Odense
Start: 19:00 // Pris: 40 // Køb billet // Facebook
03.04
Dark Tranquillity (S), Ensiferum (SF) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 333 // Køb billet
05.04
U.D.O. (D) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 300 // Køb billet // Facebook
07.04
Joe Satriani (US) Posten, Odense
Start: 20:00 // Pris: 450 // Køb billet // Facebook
08.04
Joe Satriani (US) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 415 // Køb billet // Facebook
08.04
Napalm Over Europe: 1914 (UA), Konvent (DK), Livløs (DK), (O) (DK) Posten, Odense
Start: - // Pris: -
08.04
Blind Ivy (RUS), Nothing Noble (DK), Sickseed (DK) Badeanstalten, Slagelse
Start: 20:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
08.04
Møl (DK) + support 1000Fryd, Aalborg
Start: 20:00 // Pris: 80 // Køb billet // Facebook
08.04
Hexis (DK) NY! Studenterhuset, Odense
Start: 22:45 // Pris: 80 // Køb billet // Facebook
09.04
Napalm Over Europe: 1914 (UA), Konvent (DK), Livløs (DK), (O) (DK) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 220 // Køb billet // Facebook
09.04
Helmet (US) Voxhall, Århus
Start: 21:00 // Pris: 220 // Køb billet // Facebook
09.04
Decapitated (PL), Hatesphere (DK), Cabal (DK), Hexis (DK), Urkraft (DK), Six String Slaughter (DK),
Bloodgutter (DK), LLNN (DK),
Slagelse Musikhus, Slagelse
Start: 14:00 // Pris: 400 // Køb billet // Facebook
09.04
Smash Into Pieces (S) Beta, København
Start: 21:00 // Pris: 160 // Køb billet // Facebook
09.04
Møl (DK) Kansas City, Odense
Start: 21:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
10.04
Napalm Over Europe: 1914 (UA), Konvent (DK), Livløs (DK), (O) (DK) Studenterhuset, Aalborg
Start: - // Pris: -
10.04
W.A.S.P. (US) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 395 // Køb billet // Facebook
10.04
Manowar (US) Forum Black Box, København
Start: 20:00 // Pris: 645 // Køb billet // Facebook
14.04
Darkher (UK), Forndom (S), The Devil's Trade (H) Stengade, København
Start: 19:30 // Pris: 145 // Køb billet // Facebook
14.04
Uada (US), Afsky (DK) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 220 // Køb billet
15.04
Orphaned Land (IL), Dead Venus (CH), Ring Of Gyges (IS) Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 195 // Køb billet // Facebook
15.04
Napalm Over Europe: 1914 (UA), Konvent (DK), Livløs (DK), (O) (DK) Godset, Kolding
Start: - // Pris: -
16.04
Humanity's Last Breath (S), Reflections (US), Cabal (DK) Stengade, København
Start: 15:00 // Pris: 165 // Køb billet // Facebook
16.04
Helmet (US) Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
16.04
When Copenhell Freezes Over 2022: Lamentari (DK), Daze Of June (DK), Hero (DK), Galge (DK), Eyes (DK), Lifesick (DK) Lille Vega, København
Start: 18:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
16.04
H.E.A.T. (S), Nestor (S) Amager Bio, København
Start: 21:00 // Pris: 285 // Køb billet // Facebook
20.04
Deicide (US), Krisiun (BRA), Crypta (BRA/NL) Godset, Kolding
Start: 20:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
20.04
Green Lung (UK), King Witch (UK) Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 135 // Køb billet // Facebook
21.04
Primordial (IRE), Naglfar (S) Pumpehuset, København
Start: 19:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
22.04
Honningbarna (N) Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 180 // Køb billet // Facebook
22.04
The Fire That Burns Fest Pt. I: Sylvatica (DK), Trold (DK), Vansind (DK) Gimle, Roskilde
Start: 20:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
22.04
Svarstot (DK) Tapperiet, Køge
Start: - // Pris: -
23.04
Panzerfaust (CAN), Velnias (US) Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 135 // Køb billet // Facebook
23.04
The Fire That Burns Fest Pt. I: Sylvatica (DK), Trold (DK), Vansind (DK) Aalborg Streetfood, Aalborg
Start: 19:00 // Pris: 95 // Køb billet // Facebook
23.04
Tool (US) Royal Arena, København
Start: 20:00 // Pris: 455 // Køb billet // Facebook
23.04
Svarstot (DK) Fermaten, Herning
Start: 21:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
24.04
Messa (I), Wyatt E. (B) Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 130 // Køb billet // Facebook
25.04
Full Of Hell (US), Fordærv (DK), Septage (DK) Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 155 // Køb billet // Facebook
29.04
The Fire That Burns Fest Pt. I: Sylvatica (DK), Trold (DK), Vansind (DK) Templet, Lyngby
Start: 20:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
29.04
Svarstot (DK), Idaslet (DK) Viften, Rødøvre
Start: 20:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
29.04
Primitive Man (US), Verset Zero (F) + support 1000Fryd, Aalborg
Start: 20:00 // Pris: 80 // Køb billet // Facebook
30.04
The Fire That Burns Fest Pt. I: Sylvatica (DK), Trold (DK), Vansind (DK) Kansas City, Odense
Start: 21:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
30.04
Svarstot (DK), Idaslet (DK) Kulturfabrikken, Nykøbing Falster
Start: - // Pris: -
MAJ 2022
01.05
Dagoba (F), Infected Rain (MD) + support 1000fryd, Aalborg
Start: 19:30 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
02.05
Dagoba (F), Infected Rain (MD) Stairway, København
Start: 20:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
03.05
Dagoba (F), Infected Rain (MD) Godset, Kolding
Start: 20:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
05.05
Nordic Noise 2022 PRE-PARTY: Arsenic Addict (DK), Ethereal Kingdoms (DK), Battering Ram (S) High Voltage, København
Start: - // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
06.05
Nordic Noise 2022: Blind Guardian (D), Soilwork (S), Electric Boys (S), Artillery (DK), Konkhra (DK), Tygers Of Pan Tang (UK), Manticora (DK), Detest (DK), Transport League (S), Kickin Valentina (US), Thorium (DK),
Liv Sin (S)
Amager Bio, København
Start: 15:00 // Pris: 666 // Køb billet // Facebook
06.05
Karnivool (AUS) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
07.05
Nordic Noise 2022: Blind Guardian (D), Soilwork (S), Electric Boys (S), Artillery (DK), Konkhra (DK), Tygers Of Pan Tang (UK), Manticora (DK), Detest (DK), Transport League (S), Kickin Valentina (US), Thorium (DK),
Liv Sin (S)
Amager Bio, København
Start: 15:00 // Pris: 666 // Køb billet // Facebook
07.05
Hyperdontia (DK) release show, Septage (DK), Imperious Mortality (DK) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 160 // Køb billet // Facebook
09.05
Supersuckers (US), De Gule Sinker (DK) Basement CPH, København
Start: 19:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
09.05
Supersuckers (US), De Gule Sinker (DK) Basement CPH, København
Start: 19:00 // Pris: 175 // Køb billet // Facebook
10.05
End (US) + support NY! Stenagde, København
Start: 20:00 // Pris: - // Køb billet // Facebook
12.05
L.A. Guns (US), Guns N' Roses Jam (DK) AFLYST! Voxhall, Århus
Start: 21:00 // Pris: 265 // Køb billet // Facebook
12.05
Devin Townsend (CAN) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 375 // Køb billet // Facebook
12.05
Firewind (GR), Eleine (S) Godset, Kolding
Start: 20:00 // Pris: 185 // Køb billet // Facebook
12.05
Dark Mental Festival 2022: Taake (N), Raunchy (DK), Den Saakaldte (N), Valkyria (S), Ethereal Kingdoms (DK), Chronicle (DK), Eciton (DK), Hadron (DK), A Crow's Murder (DK), Anoxia (DK), Archangel (DK), Defecate (DK), Endarken (DK), Eternal Lies (S), Leach (S), Lextrauneus (DK), Moonloop (E), Mother Of All (DK), Randogrip (S), Sick Lore (DK), Social Addiction (DK), Steel Inferno (DK), Trold (DK), Urkraft (DK), Wulfaz (DK) Stairway, København
Start: 19:30 // Pris: 600 // Køb billet // Facebook
13.05
Napalm Over Europe: 1914 (UA), Konvent (DK), Livløs (DK), (O) (DK) Voxhall, Århus
Start: - // Pris: -
13.05
Esbjerg Fuzztival: Bongzilla (US), Weedpecker (PL), Kal-el (N), Arteaga (RCH) Tobakken, Esbjerg
Start: 14:00 // Pris: 295 // Køb billet // Facebook
13.05
Dark Mental Festival 2022: Taake (N), Raunchy (DK), Den Saakaldte (N), Valkyria (S), Ethereal Kingdoms (DK), Chronicle (DK), Eciton (DK), Hadron (DK), A Crow's Murder (DK), Anoxia (DK), Archangel (DK), Defecate (DK), Endarken (DK), Eternal Lies (S), Leach (S), Lextrauneus (DK), Moonloop (E), Mother Of All (DK), Randogrip (S), Sick Lore (DK), Social Addiction (DK), Steel Inferno (DK), Trold (DK), Urkraft (DK), Wulfaz (DK) Stairway, København
Start: 19:30 // Pris: 600 // Køb billet // Facebook
13.05
Firewind (GR), Eleine (S) Viften, Rødovre
Start: 20:00 // Pris: 295 // Køb billet // Facebook
13.05
Cabal (DK), Lifesick (DK), Archon (DK) Radar, Århus
Start: 21:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
14.05
Esbjerg Fuzztival: Bongzilla (US), Weedpecker (PL), Kal-el (N), Arteaga (RCH) Tobakken, Esbjerg
Start: 14:00 // Pris: 295 // Køb billet // Facebook
14.05
Dark Mental Festival 2022: Taake (N), Raunchy (DK), Den Saakaldte (N), Valkyria (S), Ethereal Kingdoms (DK), Chronicle (DK), Eciton (DK), Hadron (DK), A Crow's Murder (DK), Anoxia (DK), Archangel (DK), Defecate (DK), Endarken (DK), Eternal Lies (S), Leach (S), Lextrauneus (DK), Moonloop (E), Mother Of All (DK), Randogrip (S), Sick Lore (DK), Social Addiction (DK), Steel Inferno (DK), Trold (DK), Urkraft (DK), Wulfaz (DK) Stairway, København
Start: 19:30 // Pris: 600 // Køb billet // Facebook
17.05
Om (US) Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
19.05
Danko Jones (US) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 255 // Køb billet // Facebook
19.05
A Colossal Weekend: YOB (US), Psychonaut (B), Spirit Adrift (US) Lille Vega, København
Start: 18:00 // Pris: 535 // Køb billet // Facebook
20.05
A Colossal Weekend: Møl (DK), Conjurer (UK), PG.Lost (S), Vi Som Älskede Varandre Så Mycket (S), Nadja (CAN), Aiming For Enrike (N), Saver (N), El Ten Eleven (US), Neander (D), Ranges (US), Astodan (B) Lille Vega, København
Start: 18:00 // Pris: 535 // Køb billet // Facebook
20.05
Classic Rock Festival 2022: Bands TBA Kulturium, Ishøj
Start: 18:00 // Pris: 499 // Køb billet // Facebook
20.05
YOB (US) + support Voxhall, Århus
Start: 21:00 // Pris: 220 // Køb billet // Facebook
20.05
This Gift Is A Curse (S), Tvivler (DK), Oxx (DK) NY! 1000Fryd, Aalborg
Start: 20:00 // Pris: 60 // Køb billet // Facebook
21.05
A Colossal Weekend: Oranssi Pazuzu (SF), Russian Circles (US), Deaf Kids (BRA), Sturle Dagsland (N), Helms Alee (US), Moloken (S), We Stood Like Kings (B), Intechnicolour (UK), This Gift Is A Curse (S) Lille Vega, København
Start: 18:00 // Pris: 535 // Køb billet // Facebook
21.05
Classic Rock Festival 2022: Bands TBA Kulturium, Ishøj
Start: 18:00 // Pris: 499 // Køb billet // Facebook
21.05
Tvivler (DK), Kollapse (DK), Oxx (DK) NY! Radar, Århus
Start: 21:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
22.05
Dream Theater (US), Devin Townsend (CAN) K.B., København
Start: 19:15 // Pris: - // Køb billet
28.05
Mayhem (N), Mortiis (N) Voxhall, Århus
Start: 21:00 // Pris: 265 // Køb billet // Facebook
28.05
Svarstot (DK), Idaslet (DK) Café Von Hatten, Randers
Start: - // Pris: -
28.05
AC/DC Powerjam (DK), Touch Of Judas (DK) NY! Bartof Station, København
Start: 19:00 // Pris: 130 // Køb billet // Facebook
29.05
Whitensnake (UK), Europe (S) KB Hallen, København
Start: 19:30 // Pris: 625 // Køb billet // Facebook
31.05
Guitar Wolf (JAP) Råhuset, København
Start: 20:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
JUNI 2022
02.06
Pupil Slicer (UK) + support Underwerket, København
Start: 20:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
03.06
Heavy Agger Metal Festival: Bands TBA De Sorte Huse, Agger
Start: - // Pris: -
03.06
Ilter 2022: Pupil Slicer (UK), De Høje Hæle (DK), Czar (DK), Slöa Knivar (S), Speedway (S) Teater Momentum, Odense
Start: 16:00 // Pris: 300 // Køb billet // Facebook
04.06
Ilter 2022: Pupil Slicer (UK), De Høje Hæle (DK), Czar (DK), Slöa Knivar (S), Speedway (S) Teater Momentum, Odense
Start: 16:00 // Pris: 300 // Køb billet // Facebook
04.06
Heavy Agger Metal Festival: Bands TBA De Sorte Huse, Agger
Start: - // Pris: -
04.06
Sick Sick Sinners (BRA), Stormtroopers Of Love (DK) High Voltage, København
Start: 19:00 // Pris: - // Facebook
06.06
Alice Cooper (US), Michael Monroe (SF) K.B. Hallen, København
Start: 20:00 // Pris: - // Køb billet // Facebook
07.06
Megadeth (US) Falconer Salen, København
Start: 20:00 // Pris: 500 // Køb billet // Facebook
10.06
Trouble (US), Pectora (DK) Gimle, Roskilde
Start: 20:00 // Pris: 180 // Køb billet // Facebook
10.06
Death Coast Festival: Dark Funeral (S), Vltimas (US), Maceration (DK), Denial Of God (DK), Detest (DK), Thorium (DK), Chronicle (DK), Inquisitor (NL), Bloodphemy (NL), Helge (DK), Cor Vacante (DK), Hellsword (SLO), Ensanguinate (SLO), Toxaemia (S), Temple Of Scorn (DK), Lotan (DK) Tobakken, Esbjerg
Start: - // Pris: 499 // Køb billet // Facebook
11.06
Death Coast Festival: Dark Funeral (S), Vltimas (US), Maceration (DK), Denial Of God (DK), Detest (DK), Thorium (DK), Chronicle (DK), Inquisitor (NL), Bloodphemy (NL), Helge (DK), Cor Vacante (DK), Hellsword (SLO), Ensanguinate (SLO), Toxaemia (S), Temple Of Scorn (DK), Lotan (DK) Tobakken, Esbjerg
Start: - // Pris: 499 // Køb billet // Facebook
11.06
Red Warszawa (DK) Gimle, Roskilde
Start: 21:00 // Pris: 155 // Køb billet // Facebook
14.06
Social Distortion (US), Grade 2 (UK), Lovebreakers (UK) Store Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 380 // Køb billet // Facebook
15.06
Copenhell: Metallica (US), Dizzy Mizz Lizzy (DK), The Pretty Reckless (US), Myrkur (DK), Withering Surface (DK), Denial Of God (DK), Angstskrig (DK), Eyes (DK), Vola (DK) Refshaleøen, København
Start: - // Pris: - // Køb billet // Facebook
16.06
Copenhell: Kiss (US), Judas Priest (UK), Korn (US), Down (US), Opeth (S), Devin Townsend (CAN), Destruction (D), Agnostic Front (US), Soen (N), Blood Incantation (US), Ivy Crown (DK), Nyredolk (DK), Knocked Loose (US), Lok (S) Refshaleøen, København
Start: - // Pris: - // Køb billet // Facebook
17.06
Copenhell: D-A-D (DK), Baest (DK), Emperor (N), Bad Religion (US), Bersærk (DK), Of Mice And Men (US), Gloryhammer (CH), Redwood Hill (DK), Hällas (S), Svartsot (DK), Ghost Iris (DK), Lifesick (DK), Siamese (DK), The Hellacopters (S), Vreid (N), Thundermother (S), Spiritbox (CAN) Refshaleøen, København
Start: - // Pris: - // Køb billet // Facebook
18.06
Copenhell: Iron Maiden (UK), Mastodon (US), Mercyful Fate (DK), Jinjer (UA), Dog Eat Dog (US), Death To All (US), Xenoblight (DK), Orm (DK), Gatecreeper (US), Soren Andersen (DK), Artillery (DK), Wayward Dawn (DK), Benediction (UK), The Raven Age (UK) Refshaleøen, København
Start: - // Pris: - // Køb billet // Facebook
22.06
Rammstein (D) UDSOLGT! Ceres Park, Århus
Start: 19:00 // Pris: 792 // Køb billet // Facebook
25.06
Svarstot (DK) Tobaksgården, Assens
Start: - // Pris: -
26.06
Steel Panther (US) Train, Århus
Start: 20:00 // Pris: 295 // Køb billet // Facebook
28.06
Five Finger Death Punch (US) + support Royal Arena, København
Start: 19:00 // Pris: 500 // Køb billet // Facebook
29.06
Roskilde Festival 2022: Converge: Blood Moon (US), Idles (UK), Lingua Ignota (US) Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: - // Pris: 2250 // Køb billet // Facebook
30.06
Roskilde Festival 2022: Converge: Blood Moon (US), Idles (UK), Lingua Ignota (US) Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: - // Pris: 2250 // Køb billet // Facebook
JULI 2022
01.07
Roskilde Festival 2022: Converge: Blood Moon (US), Idles (UK), Lingua Ignota (US) Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: - // Pris: 2250 // Køb billet // Facebook
02.07
Roskilde Festival 2022: Converge: Blood Moon (US), Idles (UK), Lingua Ignota (US) Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: - // Pris: 2250 // Køb billet // Facebook
07.07
Metal Magic XIV: Pentagram (US), Death SS (I), Blaze Bayley (UK), Heathen (US), The Lord Weird Slough Feg (US), Sijjin (D), Sadistic Intent (US), Sardonic Death (DK), Stormstroopers Of Love (DK), Violentor (I), Convulse (SF), Dark Quarterer (I), The Coffinshakers (S), The Rise Of Mictlan (MEX), Absolva (UK), Infest (SRB), Shamash (DK), Paul Roland (UK) Dronningepladsen, Fredericia
Start: - // Pris: 999 // Køb billet // Facebook
08.07
Metal Magic XIV: Pentagram (US), Death SS (I), Blaze Bayley (UK), Heathen (US), The Lord Weird Slough Feg (US), Sijjin (D), Sadistic Intent (US), Sardonic Death (DK), Stormstroopers Of Love (DK), Violentor (I), Convulse (SF), Dark Quarterer (I), The Coffinshakers (S), The Rise Of Mictlan (MEX), Absolva (UK), Infest (SRB), Shamash (DK), Paul Roland (UK) Dronningepladsen, Fredericia
Start: - // Pris: 999 // Køb billet // Facebook
09.07
Metal Magic XIV: Pentagram (US), Death SS (I), Blaze Bayley (UK), Heathen (US), The Lord Weird Slough Feg (US), Sijjin (D), Sadistic Intent (US), Sardonic Death (DK), Stormstroopers Of Love (DK), Violentor (I), Convulse (SF), Dark Quarterer (I), The Coffinshakers (S), The Rise Of Mictlan (MEX), Absolva (UK), Infest (SRB), Shamash (DK), Paul Roland (UK) Dronningepladsen, Fredericia
Start: - // Pris: 999 // Køb billet // Facebook
31.07
Lagwagon (US) Hotel Cecil, København
Start: 20:00 // Pris: 170 // Køb billet // Facebook
AUGUST 2022
03.08
Smukfest 2022: Limp Bizkit (US) Bøgeskoven, Skanderborg
Start: - // Pris: 1250 // Køb billet // Facebook
05.08
Support Out Scene Fest 2022: Unearth (US), Adversary (B/NL), Wars Apart (DK), Deadnate (DK),
Hearteater (DK)
Tøjhuset, Fredericia
Start: 20:00 // Pris: 375 // Køb billet // Facebook
06.08
Support Out Scene Fest 2022: Unearth (US), Adversary (B/NL), Wars Apart (DK), Deadnate (DK),
Hearteater (DK)
Tøjhuset, Fredericia
Start: 20:00 // Pris: 375 // Køb billet // Facebook
13.08
Boringhell Fest 2022: Livløs (DK), Nyt Liv (DK), Slet Det (DK), Stone Cadaver (DK), Steelbourne (DK),
Nord (DK), Killtrip (DK), Clean Boys (DK), Social Belastning (DK), Kalik (DK) NY!
Raskvej 48, Rask Mølle
Start: 15:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
13.08
Jailbreak 2022: Sabaton (S), Accept (D), Jesper Binzer Band (DK), Steve'n'seagulls (SF),
Electric Guitars (DK) NY!
Fængslet, Horsens
Start: 11:00 // Pris: 795 // Køb billet // Facebook
19.08
Næstved Metalfest 2022: Candlemass (S), Rotting Christ (GR), Grave (S), Dagoba (F), Raunchy (DK), Creeping Flesh (S), Withering Surface (DK), Natjager (DK), Timechild (DK), Hearteater (DK), Detest (DK), Violence (DK), Kadavermarch (DK), As I May (SF) Grønnegades Kaserne Kulturcenter, Næstved
Start: 16:00 // Pris: 500 // Køb billet // Facebook
20.08
Næstved Metalfest 2022: Candlemass (S), Rotting Christ (GR), Grave (S), Dagoba (F), Raunchy (DK), Creeping Flesh (S), Withering Surface (DK), Natjager (DK), Timechild (DK), Hearteater (DK), Detest (DK), Violence (DK), Kadavermarch (DK), As I May (SF) Grønnegades Kaserne Kulturcenter, Næstved
Start: 16:00 // Pris: 500 // Køb billet // Facebook
20.08
Rot Away (DK). Lifesick (DK), Mite (DK) Posten, Odense
Start: 20:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
23.08
Clutch (US) Store Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 365 // Køb billet // Facebook
26.08
Dead Kennedys (US) Kontrast, Herning
Start: 21:00 // Pris: 300 // Køb billet // Facebook
26.08
Sanctuary (US), Halcyon Way (US) + support Aalborg Streetfood, Aalborg
Start: 19:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
30.08
Moscow Death Brigade (RUS) + support 1000Fryd, Aalborg
Start: 20:00 // Pris: 50 // Køb billet // Facebook
31.08
Moscow Death Brigade (RUS) Loppen, København
Start: 20:30 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
31.08
Imperial Triumphant (US) + support 1000Fryd, Aalborg
Start: 19:30 // Pris: 60 // Køb billet // Facebook
SEPTEMBER 2022
01.09
Kill-Town Death Fest VIII: Acephalix (US), Ascendency (DK), Asphyx (NL), Astriferous (CR), Atavisma (SF), Bloodsoaked Necrovoid (CR), Burial Invocation (TR), Cavurn (US), Carcinoid (AUS), Cerebral Rot (US), Coffin Texts (US), Concrete Winds (SF), Convocation (SF), Cryptis Brood (D), Dead Congrefation (GR), Deathcult (CH), Encoffination (US), Engulfed (TR), Faceless Burial (AUS), Father Befouled (US), Gorephilia (SF), Hyperdontia (TR/DK), Innumerable Forms (US), Internment (S), Kommand (US), Krypts (SF), Mortal Wound (US), Morta Skuld (US), Mortiferum (US), Ossuary (US), Proscription (SF), Sijjin (D), Snet (CZ), Vanhelgd (S), Void Rot (US), Witch Vomit (US) UDSOLGT! Pumpehuset, København
Start: 15:00 // Pris: - // Facebook
02.09
Kill-Town Death Fest VIII: Acephalix (US), Ascendency (DK), Asphyx (NL), Astriferous (CR), Atavisma (SF), Bloodsoaked Necrovoid (CR), Burial Invocation (TR), Cavurn (US), Carcinoid (AUS), Cerebral Rot (US), Coffin Texts (US), Concrete Winds (SF), Convocation (SF), Cryptis Brood (D), Dead Congrefation (GR), Deathcult (CH), Encoffination (US), Engulfed (TR), Faceless Burial (AUS), Father Befouled (US), Gorephilia (SF), Hyperdontia (TR/DK), Innumerable Forms (US), Internment (S), Kommand (US), Krypts (SF), Mortal Wound (US), Morta Skuld (US), Mortiferum (US), Ossuary (US), Proscription (SF), Sijjin (D), Snet (CZ), Vanhelgd (S), Void Rot (US), Witch Vomit (US) UDSOLGT! Pumpehuset, København
Start: 15:00 // Pris: - // Facebook
03.09
Kill-Town Death Fest VIII: Acephalix (US), Ascendency (DK), Asphyx (NL), Astriferous (CR), Atavisma (SF), Bloodsoaked Necrovoid (CR), Burial Invocation (TR), Cavurn (US), Carcinoid (AUS), Cerebral Rot (US), Coffin Texts (US), Concrete Winds (SF), Convocation (SF), Cryptis Brood (D), Dead Congrefation (GR), Deathcult (CH), Encoffination (US), Engulfed (TR), Faceless Burial (AUS), Father Befouled (US), Gorephilia (SF), Hyperdontia (TR/DK), Innumerable Forms (US), Internment (S), Kommand (US), Krypts (SF), Mortal Wound (US), Morta Skuld (US), Mortiferum (US), Ossuary (US), Proscription (SF), Sijjin (D), Snet (CZ), Vanhelgd (S), Void Rot (US), Witch Vomit (US) UDSOLGT! Pumpehuset, København
Start: 15:00 // Pris: - // Facebook
04.09
Kill-Town Death Fest VIII: Acephalix (US), Ascendency (DK), Asphyx (NL), Astriferous (CR), Atavisma (SF), Bloodsoaked Necrovoid (CR), Burial Invocation (TR), Cavurn (US), Carcinoid (AUS), Cerebral Rot (US), Coffin Texts (US), Concrete Winds (SF), Convocation (SF), Cryptis Brood (D), Dead Congrefation (GR), Deathcult (CH), Encoffination (US), Engulfed (TR), Faceless Burial (AUS), Father Befouled (US), Gorephilia (SF), Hyperdontia (TR/DK), Innumerable Forms (US), Internment (S), Kommand (US), Krypts (SF), Mortal Wound (US), Morta Skuld (US), Mortiferum (US), Ossuary (US), Proscription (SF), Sijjin (D), Snet (CZ), Vanhelgd (S), Void Rot (US), Witch Vomit (US) UDSOLGT! Pumpehuset, København
Start: 15:00 // Pris: - // Facebook
06.09
Poets Of The Fall (SF) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
09.09
Raise Your Horns 2022: Naglfar (S), Mörk Gryning (S), Necrophobic (S), Noctum (E), Heidra (DK), Manticora (DK), Raven Throne (BY), Demonical (S), Heidra (DK), Urkraft (DK), Shadowspawn (DK), Helslave (I), Hidious Divinity (I) Muzikhuset, Rønne
Start: 15:00 // Pris: 520 // Køb billet // Facebook
10.09
Raise Your Horns 2022: Naglfar (S), Mörk Gryning (S), Necrophobic (S), Noctum (E), Heidra (DK), Manticora (DK), Raven Throne (BY), Demonical (S), Heidra (DK), Urkraft (DK), Shadowspawn (DK), Helslave (I), Hidious Divinity (I) Muzikhuset, Rønne
Start: 15:00 // Pris: 520 // Køb billet // Facebook
16.09
Tribulation (S), Bölzer (CH), Molasses (NL) AFLYST! Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 265 // Køb billet // Facebook
26.09
Machine Head (US), Amon Amarth (S), The Halo Effect (S) Forum Black Box, København
Start: 18:30 // Pris: 500 // Køb billet // Facebook
30.09
Udgårdsfest 2022: Týr (FO), Svartsot (DK), Heidra (DK), Vanir (DK), Varang Nord (LV), Trold (DK) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
OKTOBER 2022
01.10
Orm (DK), Katla (DK) Richter, Gladsaxe
Start: 21:00 // Pris: 110 // Køb billet // Facebook
01.10
Fu Manchu (US), Electric Citizen (US) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
04.10
Ektomorf (H), Systemhouse33 (IND), X-Method (US) Beta, København
Start: 21:00 // Pris: 270 // Køb billet // Facebook
08.10
Orm (DK) + support Kansas City, Odense
Start: 21:00 // Pris: 80 // Køb billet // Facebook
12.10
Wolves In The Throne Room (US), Blood Incantation (US), Stygian Bough (US) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 220 // Køb billet // Facebook
15.10
Orm (DK) Godset, Kolding
Start: 21:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
17.10
Anthrax (US), Municipal Waste (US) Store Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 360 // Køb billet // Facebook
18.10
Pallbearer (US), Elder (US), Irist (RA/RCH) Voxhall, Århus
Start: 20:00 // Pris: 210 // Køb billet // Facebook
20.10
Sepultura (BRA/US), Sacred Reich (US), Crowbar (US) Amager Bio, København
Start: 19:10 // Pris: 320 // Køb billet // Facebook
21.10
Odense Metalfest: Marduk (S), Unleashed (S), Born From Pain (NL), Lik (S), Puteraeon (S), Maceration (DK), Deadhead (NL), Turbocharged (S), Needless (H), Urkraft (DK), Killing (DK), Earn Your Scars (DK), Anoxia (DK), Crown The Beast (DK), Mite (DK), Terrorpy (DK), Arsenic Addict (DK), Archiac (H), Tardus Mortem (DK), Black Trinitus (DK) NY! Posten, Odense
Start: 15:15 // Pris: 666 // Køb billet // Facebook
21.10
Winter Metal Magic: Sodom (D), At The Gates (S), Dødheimsgard (N), Craft (S), Arcturus (N), Undergang (DK), Søren Andersen (DK), The Rite (DK/I), Witch Cross (DK), Impalers (DK), Steel Inferno (DK), Spektr (F) Eksercerhuset, Fredericia
Start: 16:00 // Pris: 666 // Køb billet // Facebook
22.10
Odense Metalfest: Marduk (S), Unleashed (S), Born From Pain (NL), Lik (S), Puteraeon (S), Maceration (DK), Deadhead (NL), Turbocharged (S), Needless (H), Urkraft (DK), Killing (DK), Earn Your Scars (DK), Anoxia (DK), Crown The Beast (DK), Mite (DK), Terrorpy (DK), Arsenic Addict (DK), Archiac (H), Tardus Mortem (DK), Black Trinitus (DK) NY! Posten, Odense
Start: 13:30 // Pris: 666 // Køb billet // Facebook
22.10
Winter Metal Magic: Sodom (D), At The Gates (S), Dødheimsgard (N), Craft (S), Arcturus (N), Undergang (DK), Søren Andersen (DK), The Rite (DK/I), Witch Cross (DK), Impalers (DK), Steel Inferno (DK), Spektr (F) Eksercerhuset, Fredericia
Start: 16:00 // Pris: 666 // Køb billet // Facebook
23.10
Vektor (US), Cryptosis (NL), Comaniac (CH), Akgebra (CH) Gimle, Roskilde
Start: 18:30 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
24.10
Vektor (US), Cryptosis (NL), Comaniac (CH), Akgebra (CH) 1000Fryd, Aalborg
Start: 19:00 // Pris: 80 // Køb billet // Facebook
25.10
Dread Sovereign (IR), The Flight Of Sleipnir (US) HeadQuarters, Århus
Start: 19:00 // Pris: 90 // Køb billet // Facebook
26.10
Heilung (DK/N/D) Forum Black Box, København
Start: 20:00 // Pris: 360 // Køb billet // Facebook
28.10
Pallbearer (US), Elder (US), Irist (RA/RCH) Pumpehuset, København
Start: 19:00 // Pris: 225
28.10
Dread Sovereign (EI/US), The Flight Of Slepnir (US) Beta, København
Start: 21:00 // Pris: 140 // Køb billet // Facebook
30.10
All Them Witches (US) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
NOVEMBER 2022
01.11
Nekromant (S) + support 1000Fryd, Aalborg
Start: 20:00 // Pris: 50 // Køb billet // Facebook
04.11
Orm (DK) Gimle, Roskilde
Start: 21:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
04.11
Perturbator (US), Health (US), Author & Punisher (US) Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 200 // Køb billet
05.11
European Siege 2022: Arch Enemy (S), Behemoth (PL), Carcass (UK), Unto Others (US) Forum Black Box, København
Start: 18:00 // Pris: 545 // Køb billet // Facebook
06.11
Frank Carter & The Rattlesnakes (UK) Store Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 285 // Køb billet // Facebook
18.11
Lamb Of God (US), Kreator (D), Thy Art Is Murder (AUS), Gatecreeper (US) Forum Black Box, København
Start: 19:30 // Pris: 430 // Køb billet // Facebook
18.11
Poppy (US) NY! Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
21.11
Thy Art Is Murder (AUS), Malevolence (UK), King 810 (US), Alpha Wolf (AUS), Orbit Culture (S) AFLYST! Amager Bio, København
Start: 18:10 // Pris: 275 // Køb billet // Facebook
23.11
Faces Of Death Tour: Rivers Of Nihil (US), Archspire (CAN), Allegaeon (US), Black Crown Initiate (US),
To The Grave (AUS)
Stengade, København
Start: 18:30 // Pris: 205 // Køb billet // Facebook
25.11
Tankcsaoda (HU) Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 260 // Køb billet // Facebook
DECEMBER 2022
03.12
MTV Headbangers Ball Tour 2021: Vio-lence (US), Voivod (CAN), Exciter (CAN), Artillery (DK) Voxhall, Århus
Start: 18:30 // Pris: 295 // Køb billet // Facebook
09.12
Vola (DK) Studenterhuset, Aalborg
Start: 21:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
10.12
Vola (DK) Voxhall, Århus
Start: 21:00 // Pris: 215 // Køb billet // Facebook
15.12
Vola (DK) Tobakken, Esbjerg
Start: 20:00 // Pris: 220 // Køb billet // Facebook
16.12
Vola (DK) Posten, Odense
Start: 20:00 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
17.12
Vola (DK) Store Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
21.12
VinterSolhverv: Hexis (DK) NY! Herfølge Bibliotek, Herfølge
Start: 20:30 // Pris: - // Køb billet // Facebook
27.12
Back In Black (DK) AC/DC Rockumentary Restaurant Tannishus, Bindslev
Start: 20:00 // Pris: 200 // Køb billet
JANUAR 2023
20.01
Twilight Force (S) + support Templet, Lyngby
Start: 20:00 // Pris: 140 // Køb billet // Facebook
25.01
Apocalyptica (SF), Epica (NL) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 425 // Køb billet // Facebook
28.01
Heaven Shall Burn (D), Trivium (US), Tesseract (UK), Fit For An Autopsy (US) Amager Bio, København
Start: 18:15 // Pris: 450 // Køb billet // Facebook
28.01
Dropkick Murphys (US) Falconer Salen, København
Start: 19:00 // Pris: 400 // Køb billet
29.01
Shadow Of Intent (US), Aversions Crown (AUS), Angelmaker (CAN), The Last Ten Seconds Of Life (US) Hotel Cecil, København
Start: 19:00 // Pris: 195 // Køb billet // Facebook
FEBRUAR 2023
03.02
Metalized Tour: Illdisposed (DK), Vanir (DK), Defacing God (DK), Heidra (DK) Fermaten, Herning
Start: 20:00 // Pris: 210 // Køb billet // Facebook
04.02
Metalized Tour: Illdisposed (DK), Vanir (DK), Defacing God (DK), Heidra (DK) Sønderborghus, Sønderborg
Start: - // Pris: - // Køb billet // Facebook
10.02
Metalized Tour: Illdisposed (DK), Vanir (DK), Defacing God (DK), Heidra (DK) Posten, Odense
Start: 20:00 // Pris: 235 // Køb billet // Facebook
11.02
Accept (D), Flotsam & Jetsam (US), Phil Campbell & The Bastard Sons (UK) Store Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 385 // Køb billet // Facebook
11.02
Metalized Tour: Illdisposed (DK), Vanir (DK), Defacing God (DK), Heidra (DK) Godset, Kolding
Start: 20:00 // Pris: 230 // Køb billet // Facebook
17.02
Metalized Tour: Illdisposed (DK), Vanir (DK), Defacing God (DK), Heidra (DK) Gimle, Roslilde
Start: 19:30 // Pris: 235 // Køb billet // Facebook
18.02
Metalized Tour: Illdisposed (DK), Vanir (DK), Defacing God (DK), Heidra (DK) Lille Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 245 // Køb billet // Facebook
23.02
Katatonia (S), Sólstafir (IS) Amager Bio, København
Start: 19:00 // Pris: 300 // Køb billet // Facebook
23.02
Metalized Tour: Illdisposed (DK), Vanir (DK), Defacing God (DK), Heidra (DK) Tobakken, Esbjerg
Start: 20:00 // Pris: 235 // Køb billet // Facebook
24.02
Metalized Tour: Illdisposed (DK), Vanir (DK), Defacing God (DK), Heidra (DK) Train, Århus
Start: 20:00 // Pris: 235 // Køb billet // Facebook
25.02
Metalized Tour: Illdisposed (DK), Vanir (DK), Defacing God (DK), Heidra (DK) Studenterhuset, Aalborg
Start: 19:30 // Pris: 220 // Køb billet // Facebook
MARTS 2023
02.03
Faun (D) Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 230 // Køb billet // Facebook
03.03
Twelve Foot Ninja (AUS) Lille Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 235 // Køb billet // Facebook
31.03
Deathstars (S) Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 235 // Køb billet // Facebook
"If metal doesn't give that overwhelming surge of power that make the hair stand up at the back of your neck, you might never get it, and you know what?
That's okay, because judging by the 40,000 metalheads around me we're doing just fine without you."
- Sam Dunn, Metal: A Headbanger's Journey
Forside Koncerter Festivaler Udgivelser Spillesteder Shops Kontakt