METALKONCERTER OG -ARRANGEMENTER I DANMARK
VÆLG: DANMARKMALMØFLENSBORG
MAJ 2019
24.05
Metalcafé + Quiz Konfus, Esbjerg
Start: 20:00 // Pris: Gratis // Facebook
24.05
Columbian Neckties (DK), Sun Bather (DK) High Voltage, København
Start: 22:00 // Pris: 90 // Facebook
24.05
Odense Havnekulturfestival: Extended Suicide (DK), [psd] (DK), Power Regression (DK) NY! Kranscenen, Odense
Start: 19:30 // Pris: Gratis // Facebook
25.05
Wacken Metal Battle - Finalen: Xenoblight (DK), Demolizer (DK), Everything Is Terrible (DK), Katla (DK), Molok (DK) Pumpehuset, København
Start: 19:00 // Pris: 140 // Køb billet // Facebook
26.05
Siamese (DK) releasefest UDSOLGT! Hotel Cecil, København
Start: 20:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
28.05
The OBN III (US), Sun Bather (DK) Lygtens Kro, København
Start: 22:00 // Pris: Gratis // Facebook
29.05
Copenhagen Zombie Crawl 2019 High Voltage, København
Start: 16:30 // Pris: 60 // Facebook
30.05
Monolord (S), Disrule (DK) Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: - // Køb billet // Facebook
31.05
Heavy Agger Metal Festival 2019: Agent Steel (US), Vomit Angel (DK), Crisix (E), Horn (D), Turbocharged (S), Blodarv (DK), Punisher (CAN), Witch Cross (DK), Fiercer (DK), Baphomet's Blood (I), Savage (UK) De Sorte Huse, Agger
Start: 18:00 // Pris: 400 // Facebook
31.05
Udgårdsfest 2019: Trollfest (N), Vanir (DK), Thorium (DK), Wulfaz (DK) Pumpehuset, København
Start: 18:00 // Pris: 500 // Køb billet // Facebook
31.05
The Interbeing (DK) Beta, København
Start: 21:00 // Pris: 95 // Køb billet // Facebook
31.05
Atreyu (US), Daze Of June (DK) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
31.05
Loud 'N' Rowdy (DK), GoatHawkBuffalo (DK) High Voltage, København
Start: 16:30 // Pris: Gratis // Facebook
JUNI 2019
01.06
Heavy Agger Metal Festival 2019: Agent Steel (US), Vomit Angel (DK), Crisix (E), Horn (D), Turbocharged (S), Blodarv (DK), Punisher (CAN), Witch Cross (DK), Fiercer (DK), Baphomet's Blood (I), Savage (UK) De Sorte Huse, Agger
Start: - // Pris: 400 // Facebook
01.06
Skullclub (DK) Posten, Odense
Start: 21:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
01.06
Udgårdsfest 2019: Moonsorrow (SF), Afsky (DK), Sylvatica (DK), Gjaldulei (DK) Pumpehuset, København
Start: 18:00 // Pris: 500 // Køb billet // Facebook
01.06
Almost AC/DC (DK) Fatter Eskil, Århus
Start: 22:00 // Pris: 130 // Køb billet // Facebook
01.06
Club Demonic IV: Bands TBA Beta, København
Start: 20:30 // Pris: 80 // Køb billet // Facebook
01.06
The Interbeing (DK), Royal Deceit (DK) HeadQuarters, Århus
Start: 20:00 // Pris: 80 // Køb billet // Facebook
02.06
Uncle Acid & The Deadbeats (UK) Voxhall, Århus
Start: 20:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
04.06
Deadland Ritual (US/UK) AFLYST! Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 320 // Køb billet // Facebook
05.06
Arch Enemy (S) UDSOLGT! Voxhall, Århus
Start: 20:00 // Pris: 230 // Køb billet // Facebook
05.06
Shining (S), SRD (SLO) Hotel Cecil, København
Start: 20:00 // Pris: 170 // Køb billet // Facebook
07.06
Blackberry Smoke (US) Tobakken, Esbjerg
Start: 21:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
07.06
AR&M Festival: Death Angel (US), Pectora (DK), Pudsige Herrer (DK), Defacing God (DK), Ethereal Kingdoms (DK), Tongues (DK) Platform 4, Aalborg
Start: 14:00 // Pris: 295 // Køb billet // Facebook
07.06
Prime Summer Party: Intervals (US) High Voltage, København
Start: 20:00 // Pris: Gratis // Facebook
08.06
AR&M Festival: Tengger Cavalry (US/CHN/MGL), Temnein (F), Hanging The Nihilist (DK), Death To Seattle (DK), Royal Deceit (DK), Wayward Dawn (DK), Wolves Among Us (DK) Platform 4, Aalborg
Start: 14:00 // Pris: 295 // Køb billet // Facebook
08.06
The Creepshow (CAN), The NimbWits (DK) High Voltage, København
Start: 22:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
12.06
The Obsessed (US), Deformation (DK) Loppen, København
Start: 20:30 // Pris: 140 // Køb billet // Facebook
14.06
K-Town Hardcore Fest 2019: Abuso (CO), Hank Wood And The Hammerheads (US), Extended Hell (US), Korrosive (US), D7Y (IS), Vidro (S), Voilent Spirit (SF), Subdued (UK), Eke Buba (HR), Axe Rash (S), Loose Nukes (US), Machine Gun (US), Night Fever (DK), Khiis (US), Amenazas (CO), Ond Tro (DK), Trau (E), Irreal (E), Surge (IRL), Planet Y (DK), Kovaa Rasvaa (SF), Nosferatu (US), Larma (S), Direct Youth (DK), Una Bèstia Incontrolable (E), Adolescents (US), Kurrakä (US), Cesspool (DK), Lucta (I), Löss (S) Ungdomshuset, København
Start: 17:00 // Pris: 300 // Køb billet // Facebook
14.06
Metalcafé Godset, Kolding
Start: 19:30 // Pris: Gratis // Facebook
14.06
Pure Festival 2019: Artillery (DK), Black Tritonus (DK), Arsenic Addict (DK), Kill Trip (DK), Dead Witch (DK) Kansas City, Odense
Start: 16:00 // Pris: 95 // Køb billet // Facebook
15.06
Pure Festival 2019: Artillery (DK), Black Tritonus (DK), Arsenic Addict (DK), Kill Trip (DK), Dead Witch (DK) Kansas City, Odense
Start: 16:00 // Pris: 95 // Køb billet // Facebook
15.06
K-Town Hardcore Fest 2019: Abuso (CO), Hank Wood And The Hammerheads (US), Extended Hell (US), Korrosive (US), D7Y (IS), Vidro (S), Voilent Spirit (SF), Subdued (UK), Eke Buba (HR), Axe Rash (S), Loose Nukes (US), Machine Gun (US), Night Fever (DK), Khiis (US), Amenazas (CO), Ond Tro (DK), Trau (E), Irreal (E), Surge (IRL), Planet Y (DK), Kovaa Rasvaa (SF), Nosferatu (US), Larma (S), Direct Youth (DK), Una Bèstia Incontrolable (E), Adolescents (US), Kurrakä (US), Cesspool (DK), Lucta (I), Löss (S) Ungdomshuset, København
Start: - // Pris: 300 // Køb billet // Facebook
16.06
K-Town Hardcore Fest 2019: Abuso (CO), Hank Wood And The Hammerheads (US), Extended Hell (US), Korrosive (US), D7Y (IS), Vidro (S), Voilent Spirit (SF), Subdued (UK), Eke Buba (HR), Axe Rash (S), Loose Nukes (US), Machine Gun (US), Night Fever (DK), Khiis (US), Amenazas (CO), Ond Tro (DK), Trau (E), Irreal (E), Surge (IRL), Planet Y (DK), Kovaa Rasvaa (SF), Nosferatu (US), Larma (S), Direct Youth (DK), Una Bèstia Incontrolable (E), Adolescents (US), Kurrakä (US), Cesspool (DK), Lucta (I), Löss (S) Ungdomshuset, København
Start: - // Pris: 300 // Køb billet // Facebook
19.06
Rammstein (D) Telia Parken, København
Start: 20:00 // Pris: 690 // Køb billet // Facebook
19.06
Copenhell 2019: Immolation (US), Katatonia (S), Eagles Of Death Metal (US), 1000Mods (GR),
Like A Storm (NZ)
Refshaleøen, København
Start: - // Pris: 480 // Køb billet // Facebook
20.06
Copenhell 2019: Tool (US), Slash Feat. Myles Kennedy And The Conspirators (US), Stone Temple Pilots (US), Vltimas (INT), Halestorm (US), Refused (S), Demons & Wizards (D), Fiend (US/F), Terror (US), Fever 333 (US), Skindred (UK), Konvent (DK) Refshaleøen, København
Start: - // Pris: 1.640 // Køb billet // Facebook
21.06
Copenhell 2019: Slipknot (US), Lamb Of God (US), Pretty Maids (DK), Trivium (US), Belphegor (A), Whitechapel (US), Slægt (DK), ALien Weaponry (NZ), Unleashed (S), Cabal (DK), Heilung (DK), Clutch (US), Baest (DK), Tesseract (UK), Manticora (DK) Refshaleøen, København
Start: - // Pris: 1.640 // Køb billet // Facebook
22.06
Copenhell 2019: Scorpions (D), Amon Amarth (S), Rob Zombie (US), Dimmu Borgir (N), Eluveitie (CH), Kvelertak (N), Municipal Waste (US), Orange Goblin (UK), While She Sleeps (UK), Living Colour (US),
Glenn Hughes (UK), Candlebox (US), Demon Head (DK), The Psyke Project (DK), UADA (US)
Refshaleøen, København
Start: - // Pris: 1.640 // Køb billet // Facebook
26.06
Ministry (US) Voxhall, Århus
Start: 20:00 // Pris: 280 // Køb billet // Facebook
26.06
The Hu (MGL) NY! Pumephuset, København
Start: 20:00 // Pris: 220 // Køb billet // Facebook
28.06
Tinderbox 2019: Dropkick Murphys (US) Tusindårsskoven, Odense
Start: - // Pris: 1935 // Køb billet // Facebook
28.06
Grumpynators (DK), Superloader (DK), Power Mode (DK) Atlas, Århus
Start: 21:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
29.06
Volbeat (DK), Anthrax (US), Magtens Korridorer (DK) Ceres Park, Århus
Start: 18:30 // Pris: 550 // Køb billet // Facebook
30.06
Dream Theater (US), Theory (DK) Musikhuset, Århus
Start: 20:00 // Pris: 495 // Køb billet
30.06
Roskilde Festival 2019: Konvent (DK) Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: 18:30 // Pris: 2125 // Køb billet // Facebook
JULI 2019
01.07
Roskilde Festival 2019: Xenoblight (DK) Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: 23:00 // Pris: 2125 // Køb billet // Facebook
02.07
Roskilde Festival 2019: Alkymist (DK) Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: 17:00 // Pris: 2125 // Køb billet // Facebook
03.07
Roskilde Festival 2019: Ulver (N), Power Trip (US), Carpenter Brut (F) Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: - // Pris: 2125 // Køb billet // Facebook
04.07
Roskilde Festival 2019: Full Of Hell & The Body (US) Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: 02:00 // Pris: 2125 // Køb billet // Facebook
05.07
Roskilde Festival 2019: Bring Me The Horizen (UK), Misery Index (US), Baest (DK) Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: 16:00 // Pris: 2125 // Køb billet // Facebook
06.07
Roskilde Festival 2019: Whores. (US), Philip H. Anselmo & The Illegals (US), Converge (US), Behemoth (PL) Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: 16:15 // Pris: 2125 // Køb billet // Facebook
11.07
Metallica (US), Ghost (S), Bokassa (N) Telia Parken, København
Start: 20:00 // Pris: Fra 500 // Billet // Facebook
11.07
Metal Magic XII: Slægt (DK), Dark Sky Choir (US), The Rite (I/DK), Demon Head (DK), Silhouette (DK), Deiquisitor (DK), Sunken (DK), Goat (DK), Shadow Storm (DK) Dronningepladsen, Fredericia
Start: - // Pris: 699 // Køb billet // Facebook
12.07
Metal Magic XII: Tormentor (H), Angel Witch (UK), Impetuous Ritual (AUS), Spektr (DK), Phrenelith (DK), Ascended Dead (US), Armory (S), Chevalier (SF), Nyredolk (DK), Deus Otiosus (DK), Killing (DK),
Mr. Thomsen (DK)
Dronningepladsen, Fredericia
Start: - // Pris: 699 // Køb billet // Facebook
13.07
Metal Magic XII: Ved Buens End (N), Medieval Steel (US), Black Oath (I), Vulture (D), Hyperdontia (I/DK), Outline (US), Source (S), Alucarda (DK), Tainted Lady (DK), Deadlflesh (DK), Tongues (DK), Völva (S), Archangel: Misfist and Samhain Tribute (DK) Dronningepladsen, Fredericia
Start: - // Pris: 699 // Køb billet // Facebook
19.07
Murda Twinz Getdown Vol. 4: Negative Approach (US), Takers & Users (UK), Become A Threat (SF) Underwerket, København
Start: 17:00 // Pris: 300 // Facebook
20.07
Murda Twinz Getdown Vol. 4: Gatans Lag (S) Underwerket, København
Start: 17:00 // Pris: 300 // Facebook
21.07
Carach Angren (NL), Wolfheart (SF), Thy Antichrist (A), Nevalra (US) Platform 4, Aalborg
Start: 19:00 // Pris: - // Facebook
31.07
Om (US) Pumpehuset, København
Start: 22:00 // Pris: 230 // Køb billet // Facebook
AUGUST 2019
03.08
Prong (US) Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
08.08
Smukfest: Royal Deceit (DK) Bøgeskoven, Skanderborg
Start: - // Pris: 1.100 // Billet // Facebook
08.08
Smukfest: Aphyxion (DK) Bøgeskoven, Skanderborg
Start: - // Pris: 1.250 // Billet // Facebook
10.08
King Diamond (DK/US), Batushka (PL) KB Hallen, København
Start: 20:00 // Pris: 450 // Køb billet // Facebook
11.08
Turnstile (US) NY! Pumephuset, København
Start: 20:00 // Pris: 160 // Køb billet // Facebook
15.08
Steffen Jungersen: Mig og Lemmy, Motörizer (DK) Freddy's Bar, Frederikshavn
Start: - // Pris: -
23.08
Tornvang Open Air 2019: Altar Of Oblivion (DK), Crocell (DK), Disrule (DK), Empiresfall (D), Ferocity (DK),
Iron Fire (DK), Killing (DK), Lipid (DK), The Nimbwits (DK), Nord (DK), Sunken (DK), Wasted (DK),
World War 5 (DK), Wulfaz (DK)
Lunkærvej 1, Grenå
Start: 14:00 // Pris: 195 // Køb billet // Facebook
23.08
Helhorse (DK) releasefest Hotel Cecil, København
Start: 20:00 // Pris: 140 // Køb billet // Facebook
24.08
Tornvang Open Air 2019: Altar Of Oblivion (DK), Crocell (DK), Disrule (DK), Empiresfall (D), Ferocity (DK),
Iron Fire (DK), Killing (DK), Lipid (DK), The Nimbwits (DK), Nord (DK), Sunken (DK), Wasted (DK),
World War 5 (DK), Wulfaz (DK)
Lunkærvej 1, Grenå
Start: - // Pris: 195 // Køb billet // Facebook
24.08
Support Our Scene Fest 2019: Acranius (D), Lifesick (DK), In Clover (B), Dagger Threat (D),
Heroes 2 None (DK)
Det Bruunske Pakhus, Fredericia
Start: 14:00 // Pris: - // Facebook
24.08
Næstved Metalfest 2019: Illdisposed (DK), Detest (DK), Vanir (DK), Murder Kings (DK) Kongebryg, Næstved
Start: 14:00 // Pris: 195 // Køb billet // Facebook
24.08
Transport League (S) release party High Voltage, København
Start: 21:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
25.08
Agnostic Front (US) + support Konfus, Esbjerg
Start: 21:00 // Pris: 185 // Køb billet // Facebook
30.08
Wintersun (SF), Seven Thorns (DK), Ethereal Kingdoms (DK), Faanefjell (DK) Gimle, Roskilde
Start: 20:00 // Pris: 275 // Køb billet // Facebook
30.08
Classic Rock Festival: Black Sabbath Tribute (DK), Whitesnake Tribute (DK), A Tribute To Thin Lizzy (DK),
Bad Co. Jam (DK)
High Voltage, København
Start: 19:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
31.08
Classic Rock Festival: Ozzy Jam (DK), ZZ Top Jam (DK), Easy Livin' (Uriah Heep Tribute) High Voltage, København
Start: 19:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
31.08
Seven Thorns (DK), Etheral Kingdoms (DK) NY! Beta, København
Start: 20:30 // Pris: 95 // Køb billet // Facebook
31.08
Aphyxion (DK), Beneath The Silence (DK), Among Phantoms (DK) NY! Radar, Århus
Start: 21:00 // Pris: 110 // Køb billet // Facebook
SEPTEMBER 2019
05.09
Kill-Town Death Fest VII: Abhorrence (SF), Abysmal Dimensions (US), Adversarial (CAN), Anatomia (JAP), Antediluvian (CAN), Assumption (I), Bastard Grave (S), Black Curse (US), Chaotian (DK), Chthe'ilist (CAN), Coffins (JAP), Corpsessed (SF), Dead Void (DK), Drowned (D), Druid Lord (US), Funebarum (US), Funeral Moth (JAP), Ghastly (SF), Grave (S), Har (IL), Ignivomous (AUS), Kever (IL), Lucifericon (NL), Mitochondrion (CAN), Malthusian (IRL), Mortuous (US), Necrovation (S), Obliteration (N), Of Feather And Bone (US), Phobocosm (CAN), Profetus (SF), Ra Al Dee Experience (D), Ritual Necromancy (US), Suffering Hour (US), Superstition (US), Taphos (DK), The Dead Greed (GR), Tomb Mold (CAN), Transgressor (JAP), Vastum (US) UDSOLGT! Pumpehuset, København
Start: 16:00 // Pris: 999 // Køb billet // Facebook
06.09
Kill-Town Death Fest VII: Abhorrence (SF), Abysmal Dimensions (US), Adversarial (CAN), Anatomia (JAP), Antediluvian (CAN), Assumption (I), Bastard Grave (S), Black Curse (US), Chaotian (DK), Chthe'ilist (CAN), Coffins (JAP), Corpsessed (SF), Dead Void (DK), Drowned (D), Druid Lord (US), Funebarum (US), Funeral Moth (JAP), Ghastly (SF), Grave (S), Har (IL), Ignivomous (AUS), Kever (IL), Lucifericon (NL), Mitochondrion (CAN), Malthusian (IRL), Mortuous (US), Necrovation (S), Obliteration (N), Of Feather And Bone (US), Phobocosm (CAN), Profetus (SF), Ra Al Dee Experience (D), Ritual Necromancy (US), Suffering Hour (US), Superstition (US), Taphos (DK), The Dead Greed (GR), Tomb Mold (CAN), Transgressor (JAP), Vastum (US) UDSOLGT! Pumpehuset, København
Start: 16:00 // Pris: 999 // Køb billet // Facebook
06.09
Alkymist (DK) Beta, København
Start: 21:00 // Pris: 95 // Facebook
06.09
Deterium (DK), Hollow Point (DK) High Voltage, København
Start: 22:00 // Pris: 70 // Køb billet // Facebook
06.09
Aphyxion (DK), Hearteater (DK) Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
06.09
Helmet (US) Voxhall, Århus
Start: 21:00 // Pris: 220 // Køb billet // Facebook
07.09
Kill-Town Death Fest VII: Abhorrence (SF), Abysmal Dimensions (US), Adversarial (CAN), Anatomia (JAP), Antediluvian (CAN), Assumption (I), Bastard Grave (S), Black Curse (US), Chaotian (DK), Chthe'ilist (CAN), Coffins (JAP), Corpsessed (SF), Dead Void (DK), Drowned (D), Druid Lord (US), Funebarum (US), Funeral Moth (JAP), Ghastly (SF), Grave (S), Har (IL), Ignivomous (AUS), Kever (IL), Lucifericon (NL), Mitochondrion (CAN), Malthusian (IRL), Mortuous (US), Necrovation (S), Obliteration (N), Of Feather And Bone (US), Phobocosm (CAN), Profetus (SF), Ra Al Dee Experience (D), Ritual Necromancy (US), Suffering Hour (US), Superstition (US), Taphos (DK), The Dead Greed (GR), Tomb Mold (CAN), Transgressor (JAP), Vastum (US) UDSOLGT! Pumpehuset, København
Start: 16:00 // Pris: 999 // Køb billet // Facebook
07.09
Aphyxion (DK) Posten, Odense
Start: 21:00 // Pris: Gratis // Facebook
07.09
Helmet (US) Lille Vega, København
Start: 21:00 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
08.09
Kill-Town Death Fest VII: Abhorrence (SF), Abysmal Dimensions (US), Adversarial (CAN), Anatomia (JAP), Antediluvian (CAN), Assumption (I), Bastard Grave (S), Black Curse (US), Chaotian (DK), Chthe'ilist (CAN), Coffins (JAP), Corpsessed (SF), Dead Void (DK), Drowned (D), Druid Lord (US), Funebarum (US), Funeral Moth (JAP), Ghastly (SF), Grave (S), Har (IL), Ignivomous (AUS), Kever (IL), Lucifericon (NL), Mitochondrion (CAN), Malthusian (IRL), Mortuous (US), Necrovation (S), Obliteration (N), Of Feather And Bone (US), Phobocosm (CAN), Profetus (SF), Ra Al Dee Experience (D), Ritual Necromancy (US), Suffering Hour (US), Superstition (US), Taphos (DK), The Dead Greed (GR), Tomb Mold (CAN), Transgressor (JAP), Vastum (US) UDSOLGT! Pumpehuset, København
Start: 16:00 // Pris: 999 // Køb billet // Facebook
11.09
Godless (IND), Divide (DK), Sunless Dawn (DK) NY! Atlas, Århus
Start: 20:00 // Pris: 75 // Køb billet // Facebook
12.09
Halshug (DK) + support NY! 1000Fryd, Aalborg
Start: 20:00 // Pris: 50 // Køb billet // Facebook
13.09
Red Warszawa (DK), Vrävarna (S), Demolizer (DK) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 195 // Køb billet // Facebook
13.09
Chris Holmes & The Mean Men (US), Pectora (DK) High Voltage, København
Start: 22:00 // Pris: 70 // Køb billet // Facebook
13.09
Dead Letter Circus (AUS), Daze Of June (DK), Siamise (DK) NY! Beta, København
Start: 20:30 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
13.09
Halshug (DK) NY! Radar, Århus
Start: 21:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
13.09
Raise Your Horns 2019: Blood Red Throne (N), Livløs (DK), Vanir (DK), Thorium (DK), Orm (DK), Ghost Iris (DK), Tainted Lady (DK), Deadflesh (DK), Egonaut (DK), Silent Fractures (DK), Crysphere (DK), The Driftwood Sign (DK), Festerday (DK), Rimfrost (DK) NY! Musikhuzet, Rønne
Start: 15:00 // Pris: 405 // Køb billet // Facebook
14.09
Steffen Jungersen: Mig Og Lemmy, Motörizer (DK) Anarkist, Odense
Start: 20:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
14.09
Helhorse (DK) releasefest Studenterhuset, Århus
Start: 20:00 // Pris: - // Facebook
14.09
Halshug (DK), Kollapse (DK) NY! Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
14.09
Raise Your Horns 2019: Blood Red Throne (N), Livløs (DK), Vanir (DK), Thorium (DK), Orm (DK), Ghost Iris (DK), Tainted Lady (DK), Deadflesh (DK), Egonaut (DK), Silent Fractures (DK), Crysphere (DK), The Driftwood Sign (DK), Festerday (DK), Rimfrost (DK) NY! Musikhuzet, Rønne
Start: 14:00 // Pris: 405 // Køb billet // Facebook
20.09
Copenhagen Metal Fest 2019: Illdisposed (DK), Billy Boy In Poison (DK), Defacing God (DK), Sinnrs (DK), Silent Fracture (DK), Sunless Dawn (DK), Urkraft (DK), South Haven (DK) NY! Amager Bio, København
Start: 14:00 // Pris: - // Facebook
21.09
Copenhagen Metal Fest 2019: Illdisposed (DK), Billy Boy In Poison (DK), Defacing God (DK), Sinnrs (DK), Silent Fracture (DK), Sunless Dawn (DK), Urkraft (DK), South Haven (DK) NY! Amager Bio, København
Start: 13:00 // Pris: - // Facebook
21.09
Guns N' Roses Jam (DK) High Voltage, København
Start: 22:00 // Pris: 100 // Facebook
21.09
Swindler (DK), Murderbird (DK), Danger Of Men (DK) Kansas City, Odense
Start: 21:00 // Pris: 80 // Køb billet // Facebook
25.09
Alice Cooper (US), Black Stone Cherry (US) Royal Arena, København
Start: 20:00 // Pris: 500 // Køb billet // Facebook
26.09
Between The Buried And Me (US) Lille Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
27.09
Crocell (DK), Killing Gandhi (DK), Hellmaze (DK) Paletten, Viborg
Start: 19:00 // Pris: 110 // Køb billet // Facebook
27.09
Red Warszawa (DK) Det Gule Pakhus, Horsens
Start: - // Pris: -
28.09
AC/DC UK (UK) Viften, Rødøvre
Start: 20:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
28.09
Motorpsycho (N) Posten, Odense
Start: 21:00 // Pris: 175 // Køb billet // Facebook
28.09
Red Warszawa (DK) Nygadehuset, Aabenraa
Start: - // Pris: -
OKTOBER 2019
02.10
As I Lay Dying (US), Chelsea Grin (US), Unearth (US), Fit For A King (US) Amager Bio, København
Start: 18:30 // Pris: 295 // Køb billet // Facebook
02.10
Ufomammut (I) Lille Vega, København
Start: 21:00 // Pris: 185 // Køb billet // Facebook
04.10
Airbourne (AUS) UDSOLGT! Amager Bio, København
Start: 21:00 // Pris: 320 // Køb billet // Facebook
04.10
Red Warszawa (DK) Badeanstalten, Slagelse
Start: - // Pris: -
05.10
Red Warszawa (DK) Skovsgård Hotel, Brovst
Start: - // Pris: -
07.10
Uriah Heep (UK) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 370 // Køb billet // Facebook
09.10
Machine Head (US) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 415 // Køb billet // Facebook
10.10
Sleep (US) Train, Århus
Start: 20:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
10.10
Gåte (N) Posten, Odense
Start: 21:00 // Pris: 175 // Køb billet // Facebook
11.10
Gåte (N) Train, Århus
Start: 21:00 // Pris: 165 // Køb billet // Facebook
12.10
Gåte (N) Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 175 // Køb billet // Facebook
12.10
Airbourne (AUS) Voxhall, Århus
Start: 21:00 // Pris: 290 // Køb billet // Facebook
17.10
Cult Of Luna (S) Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 230 // Køb billet // Facebook
21.10
Sunn O)) (US) DR Koncerthuset, København
Start: 20:00 // Pris: 195 // Køb billet // Facebook
24.10
Shotgun Revolution (DK) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 195 // Køb billet // Facebook
25.10
Red Warszawa (DK) Tobaksgården, Assens
Start: - // Pris: -
26.10
Set It Off (US) Pumephuset, København
Start: 20:00 // Pris: 170 // Køb billet // Facebook
26.10
Daughters (US) NY! Radar, Århus
Start: 21:00 // Pris: 140 // Køb billet // Facebook
30.10
Black Star Riders (US) NY! Gimle, Roskilde
Start: 20:00 // Pris: 325 // Køb billet // Facebook
30.10
Cellar Darling (CH) NY! Beta, København
Start: 21:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
31.10
Nebula (US) + support NY! 1000Fryd, Aalborg
Start: 20:00 // Pris: 70 // Køb billet // Facebook
NOVEMBER 2019
01.11
Aborted (B), Entombed A.D. (S), Baest (DK) NY! Store Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 225
02.11
Red Warszawa (DK) Eastend, Holstebro
Start: - // Pris: -
06.11
Skillet (US) NY! Voxhall, Århus
Start: 20:00 // Pris: 325 // Køb billet // Facebook
07.11
Skillet (US) NY! Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 315 // Køb billet // Facebook
07.11
Aalborg Metal Festival 2019: Grand Magus (S), Destroyer 666 (AUS/NL), Dead Congregation (GR), Inconcessus Lux Lucis (UK), Grusom (DK), Nocturnal Graves (AUS), Defacing God (DK), Emesis (DK), Swindler (DK), Dopelord (PL), Zaum (CAN), Thorium (DK) Studenterhuset, Aalborg
Start: 19:00 // Pris: - // Facebook
08.11
Sacred Reich (US) Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 220 // Køb billet // Facebook
08.11
Aalborg Metal Festival 2019: Grand Magus (S), Destroyer 666 (AUS/NL), Dead Congregation (GR), Inconcessus Lux Lucis (UK), Grusom (DK), Nocturnal Graves (AUS), Defacing God (DK), Emesis (DK), Swindler (DK), Dopelord (PL), Zaum (CAN), Thorium (DK) Studenterhuset, Aalborg
Start: 19:00 // Pris: - // Facebook
09.11
Aalborg Metal Festival 2019: Grand Magus (S), Destroyer 666 (AUS/NL), Dead Congregation (GR), Inconcessus Lux Lucis (UK), Grusom (DK), Nocturnal Graves (AUS), Defacing God (DK), Emesis (DK), Swindler (DK), Dopelord (PL), Zaum (CAN), Thorium (DK) Studenterhuset, Aalborg
Start: 19:00 // Pris: - // Facebook
09.11
Zeal & Ardor (US) Voxhall, Århus
Start: 21:00 // Pris: 195 // Køb billet // Facebook
13.11
Powerwolf (D), Gloryhammer (UK) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 320 // Køb billet // Facebook
16.11
Night Of The Black Attack 4.0: Slægt (DK), Redwood Hill (DK), Morild (DK), Sinnrs (DK) Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 160 // Køb billet // Facebook
17.11
Opeth (S) Det Kgl. Teater, København
Start: 20:00 // Pris: 350 // Køb billet // Facebook
22.11
Red Warszawa (DK) Paletten, Viborg
Start: 20:00 // Pris: 110 // Køb billet // Facebook
23.11
Red Warszawa (DK) Det Musiske Hus, Frederikshavn
Start: - // Pris: -
23.11
Motionless In White (US) NY! Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 230 // Køb billet // Facebook
24.11
Mayhem (N) NY! Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
25.11
Devin Townsend (CAN) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 330 // Køb billet // Facebook
26.11
Queensrÿche (US) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 230 // Køb billet // Facebook
30.11
Delain (NL) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
30.11
Red Warszawa (DK) Kulturfabrikken, Nykøbing Falster
Start: - // Pris: -
DECEMBER 2019
04.12
Northlane (AUS), Silent Planet (US), Void Of Vision (AUS) NY! Hotel Cecil, København
Start: 20:00 // Pris: 230 // Køb billet // Facebook
05.12
Moonspell (P), Rotting Christ (GR) Godset, Kolding
Start: 19:30 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
06.12
Moonspell (P), Rotting Christ (GR) Gimle, Roskilde
Start: 20:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
20.12
Eluveitie (CH), Lacuna Coil (I), Infected Rain (MD) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 295 // Køb billet // Facebook
JANUAR 2020
17.01
Smash Into Pieces (S) NY! Beta, København
Start: 20:30 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
FEBRUAR 2020
13.02
Abbath (N), 1349 (N), Vltimas (US/N/CAN) NY! Amager Bio, København
Start: 19:00 // Pris: 280 // Køb billet // Facebook
15.02
The Darkness (UK) Amager Bio, København
Start: 21:00 // Pris: 320 // Køb billet // Facebook
MARTS 2020
06.03
Viborg Metal Festival 2020: Bands TBA Paletten, Viborg
Start: 16:00 // Pris: 325 // Køb billet // Facebook
07.03
Viborg Metal Festival 2020: Bands TBA Paletten, Viborg
Start: 16:00 // Pris: 325 // Køb billet // Facebook
"If metal doesn't give that overwhelming surge of power that make the hair stand up at the back of your neck, you might never get it, and you know what?
That's okay, because judging by the 40,000 metalheads around me we're doing just fine without you."
- Sam Dunn, Metal: A Headbanger's Journey
Forside Koncerter Festivaler Udgivelser Spillesteder Shops Kontakt