METALKONCERTER OG -ARRANGEMENTER I DANMARK
VÆLG: DANMARKMALMØFLENSBORG
MAJ 2020
26.05
Refused (S) AFLYST! Atlas, København
Start: 20:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
27.05
Hayseed Dixie (US) UDSKYDES! Beta, København
Start: 20:00 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
29.05
Heavy Agger Metal Festival 2020: S.D.I. (D), Picture (NL), Ambush (S), Crocell (DK), Killing (DK),
Satan's Fall (SF), Taphos (DK), Søren Andersen (DK) AFLYST!
De Sorte Huse, Agger
Start: 18:00 // Pris: - // Facebook
30.05
Heavy Agger Metal Festival 2020: S.D.I. (D), Picture (NL), Ambush (S), Crocell (DK), Killing (DK),
Satan's Fall (SF), Taphos (DK), Søren Andersen (DK) AFLYST!
De Sorte Huse, Agger
Start: 12:00 // Pris: - // Facebook
30.05
W:O:A Metal Battle 2020 - Finale: Bands TBA AFLYST! Beta, København
Start: - // Pris: -
JUNI 2020
02.06
Nashville Pussy (US) AFLYST! Beta, København
Start: 21:00 // Pris: 190 // Køb billet // Facebook
03.06
War Cloud (US) + support AFLYST! HeadQuarters, Århus
Start: 19:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
06.06
Bhaal Fest VII: Zornheym (S), Raven Throne (BLR), Arsenic Addict (DK) AFLYST! PåTaget, Odense
Start: 20:00 // Pris: - // Køb billet // Facebook
17.06
Copenhell 2020: P.O.D. (US), The Hu (MGL), Northlane (AUS), Withering Surface (DK), Svartidaudi (IS), Denial Of God (DK) AFLYST! Refshaleøen, København
Start: - // Pris: 1740 // Køb billet // Facebook
18.06
Copenhell 2020: Kiss (US), Judas Priest (UK), Korn (US), Down (US), Opeth (S), Devin Townsend (CAN), Destruction (D), Raised Fist (S), Chelsea Grin (US), Sacred Reich (US), Witchcraft (S), Soen (S), Blood Incantation (US), Deadly Apples (CAN), Ivy Crown (DK), Nyredolk (DK) AFLYST! Refshaleøen, København
Start: - // Pris: 1740 // Køb billet // Facebook
19.06
Copenhell 2020: D-A-D (DK), Disturbed (US), Gojira (F), Emperor (N), Meshuggah (S), Bad Religion (US), Bersærk (DK), Of Mice & Men (US), Gloryhammer (UK), Agnostic Front (US), Redwood Hill (DK), Vreid (N), Hällas (S), Svartsot (DK), Ghost Iris (DK), Thundermother (S), Lifesick (DK) AFLYST! Refshaleøen, København
Start: - // Pris: 1740 // Køb billet // Facebook
19.06
Withering Surface (DK) album releasefest Zeppelin Rock Bar, København
Start: 20:00 // Pris: Gratis // Facebook
20.06
Copenhell 2020: Iron Maiden (UK), Mercyful Fate (DK), Mastodon (US), Benediction (UK), Jinjer (UA), Dog Eat Dog (US), Death To All (US), Xenoblight (DK), Orm (DK), The Raven Age (UK), High Command (US), Gatecreeper (US), Crypt Sermon (US), Søren Andersen (DK), Nerved (S) AFLYST! Refshaleøen, København
Start: - // Pris: 1740 // Køb billet // Facebook
20.06
Subzero (US), Additional Time (G) AFLYST! Underwerket, København
Start: 21:00 // Pris: 130 // Køb billet // Facebook
20.06
40 år med "British Steel" og "Iron Maiden" Zeppelin Rock Bar, København
Start: 20:00 // Pris: Gratis // Facebook
23.06
Alien Weaponry (NZ) AFLYST! Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
24.06
Steel Panther (US), The Wild! (CAN) Train, Århus
Start: 20:00 // Pris: - // Køb billet // Facebook
25.06
Tinderbox: Bring Me The Horizon (UK) AFLYST! Tusindårsskoven, Odense
Start: - // Pris: 1945 // Køb billet // Facebook
JULI 2020
01.07
Roskilde Festival 2020: Deftones (US), The Night Flight Orcestra (S), Old Man Gloom (US) AFLYST! Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: - // Pris: 2250 // Køb billet // Facebook
02.07
Roskilde Festival 2020: Faith No More (US), Elder (US), Employed To Serve (UK), High On Fire (US),
Svalbard (UK) AFLYST!
Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: - // Pris: 2250 // Køb billet // Facebook
03.07
Roskilde Festival 2020: Bersærk (DK), Conjurer (UK), Orm (DK), Nyredolk (DK), Heathe (DK) AFLYST! Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: - // Pris: 2250 // Køb billet // Facebook
04.07
Roskilde Festival 2020: Suicide Silence (US), Amnera (B), Lingua Ignota (US), Tvivler (DK) AFLYST! Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: - // Pris: 2250 // Køb billet // Facebook
09.07
Metal Magic Festival Part 13: Blaze Bayley (UK), Macabre (US), Denial Of God (DK), Denner's Inferno (DK), Death SS (I), The Lord Weird Slough Feg (US), The Rise Of Mictlan (MEX), Infest Serbia (SRB), Helvetets Port (S), Absolva (UK), Ond Tro (DK), Disciple (DK), Withering Surface (DK) AFLYST! Dronningepladsen, Fredericia
Start: - // Pris: 899 // Køb billet // Facebook
10.07
Metal Magic Festival Part 13: Blaze Bayley (UK), Macabre (US), Denial Of God (DK), Denner's Inferno (DK), Death SS (I), The Lord Weird Slough Feg (US), The Rise Of Mictlan (MEX), Infest Serbia (SRB), Helvetets Port (S), Absolva (UK), Ond Tro (DK), Disciple (DK), Withering Surface (DK) AFLYST! Dronningepladsen, Fredericia
Start: - // Pris: 899 // Køb billet // Facebook
11.07
Metal Magic Festival Part 13: Blaze Bayley (UK), Macabre (US), Denial Of God (DK), Denner's Inferno (DK), Death SS (I), The Lord Weird Slough Feg (US), The Rise Of Mictlan (MEX), Infest Serbia (SRB), Helvetets Port (S), Absolva (UK), Ond Tro (DK), Disciple (DK), Withering Surface (DK) AFLYST! Dronningepladsen, Fredericia
Start: - // Pris: 899 // Køb billet // Facebook
14.07
Grai (RUS), Anaboiz (RUS) AFLYST! 1000Fryd, Aalborg
Start: 19:00 // Pris: 50 // Facebook
17.07
Baest (DK), Mass Worship (DK) NY! Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 170 // Køb billet // Facebook
18.07
Baest (DK), Katla (DK) NY! Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 170 // Køb billet // Facebook
18.07
South Of Havnen 2020: Forced Ingestion (DK), Henret (DK), Betrayer Of Light (DK) Boxland, København
Start: 14:00 // Pris: - // Facebook
24.07
Wormrot (SGP) + support AFLYST! 1000Fryd, Aalborg
Start: 21:00 // Pris: 50 // Køb billet // Facebook
31.07
Unearthed Morbidity: Deiquisitor (DK), Taphos (DK), Undergang (DK) Mayhem, København
Start: 17:00 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
AUGUST 2020
01.08
Unearthed Morbidity: Deiquisitor (DK), Taphos (DK), Undergang (DK) Mayhem, København
Start: 17:00 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
04.08
Danzig (US) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 375 // Køb billet // Facebook
05.08
Municipal Waste (US), Night Fever (DK) Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 180 // Køb billet // Facebook
07.08
Deadnate (DK), Death To Seattle (DK), Arsenic Addict (DK) NY! Posten, Odense
Start: 20:00 // Pris: Gratis // Facebook
07.08
High Voltage 7 Års Fødselsdag: Bands TBA High Voltage, København
Start: 20:00 // Pris: Gratis // Facebook
08.08
Cabal (DK), Unseen Faith (DK), Lifesick (DK) Hotel Cecil, København
Start: 19:45 // Pris: 160 // Køb billet // Facebook
08.08
Deadnate (DK), Death To Seattle (DK), Arsenic Addict (DK) NY! Atlas, Århus
Start: 21:00 // Pris: Gratis // Facebook
21.08
Tornvang Open Air 2020: Thanatos (NL), Anoxia (DK), Steel Inferno (DK), Archangel (DK), Demolizer (DK), Shadowspawn (DK), Dagorath (DK), Hoak (DK), Herezy (DK), Touch Of Judas (DK) Lunkærvej 1, Gjerrild
Start: 15:00 // Pris: 239 // Køb billet // Facebook
21.08
Udgårdsfest 2020: Unleashed (S), Einherjer (N), Varang Nord (LET), Heidra (DK), Ethereal Kingdoms (DK) Pumpehuset, København
Start: 17:00 // Pris: 500 // Køb billet // Facebook
22.08
Tornvang Open Air 2020: Thanatos (NL), Anoxia (DK), Steel Inferno (DK), Archangel (DK), Demolizer (DK), Shadowspawn (DK), Dagorath (DK), Hoak (DK), Herezy (DK), Touch Of Judas (DK) Lunkærvej 1, Gjerrild
Start: - // Pris: 239 // Køb billet // Facebook
22.08
Support Our Scene Fest 2020: War Of Destruction (DK), Redemption Denied (B), No Second Chance (UK), Power Regression (DK) Det Bruunske Pakhus, Fredericia
Start: 14:00 // Pris: - // Facebook
22.08
Udgårdsfest 2020: Unleashed (S), Einherjer (N), Varang Nord (LET), Heidra (DK), Ethereal Kingdoms (DK) Pumpehuset, København
Start: 17:00 // Pris: 500 // Køb billet // Facebook
22.08
Vi Elsker 90'er Rock m. Lucer DJ team Zeppelin Rock Bar, København
Start: 20:00 // Pris: Gratis // Facebook
22.08
Rage Against The Machine Celebration: Chili Machine (DK) High Voltage, København
Start: 21:30 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
28.08
Næstved Metalfest 2020: Hatesphere (DK), Dawn Of Demise (DK), Dagoba (F), Wayward Dawn (DK), Nyt Liv (DK), Ethereal Kingdoms (DK) Kongebryg, Næstved
Start: 16:00 // Pris: 495 // Køb billet // Facebook
29.08
Næstved Metalfest 2020: Hatesphere (DK), Dawn Of Demise (DK), Dagoba (F), Wayward Dawn (DK), Nyt Liv (DK), Ethereal Kingdoms (DK) Kongebryg, Næstved
Start: 16:00 // Pris: 495 // Køb billet // Facebook
SEPTEMBER 2020
02.09
Blood Incantation (US) AFLYST! Atlas, Århus
Start: 20:00 // Pris: 190 // Køb billet // Facebook
03.09
Almost AC/DC AFLYST! Den Fynske Landsby, Odense
Start: 20:00 // Pris: 350 // Køb billet // Facebook
03.09
Kill-Town Death Fest VIII: Acephalix (US), Ascendency (DK), Asphyx (NL), Astriferous (CR), Atavisma (F), Blood Incantation (US), Bloodsoaked Necrovoid (CR), Burial Invocation (TR), Cavurn (US), Carcinoid (AUS), Coffin Texts (US), Concrete Winds (SF), Convocation (SF), Cryptic Brood (D), Dead Congregation (GR), Deathcult (CH), Degial (S), Encoffination (US), Engulfed (TR), Faceless Burial (AUS), Father Befouled (US), Gorephilia (SF), Hyperdontia (TR/DK), Innumerable Forms (US), Interment (S), Krypts (SF), Mortal Wound (US), Morta Skuld (US), Mortiferum (US), Ossuary (US), Proscription (SF), Sijjin (D), Snet (CZ), Vanhelgd (S), Void Rot (US), Witch Vomit (US) UDSOLGT! Pumpehuset, København
Start: 15:00 // Pris: 1050 // Køb billet // Facebook
03.09
O.R.K. (US) NY! Gimle, Roskilde
Start: 20:00 // Pris: 175 // Køb billet // Facebook
04.09
Kill-Town Death Fest VIII: Acephalix (US), Ascendency (DK), Asphyx (NL), Astriferous (CR), Atavisma (F), Blood Incantation (US), Bloodsoaked Necrovoid (CR), Burial Invocation (TR), Cavurn (US), Carcinoid (AUS), Coffin Texts (US), Concrete Winds (SF), Convocation (SF), Cryptic Brood (D), Dead Congregation (GR), Deathcult (CH), Degial (S), Encoffination (US), Engulfed (TR), Faceless Burial (AUS), Father Befouled (US), Gorephilia (SF), Hyperdontia (TR/DK), Innumerable Forms (US), Interment (S), Krypts (SF), Mortal Wound (US), Morta Skuld (US), Mortiferum (US), Ossuary (US), Proscription (SF), Sijjin (D), Snet (CZ), Vanhelgd (S), Void Rot (US), Witch Vomit (US) UDSOLGT! Pumpehuset, København
Start: 15:00 // Pris: 1050 // Køb billet // Facebook
04.09
Artillery (DK), Manticora (DK) Amager Bio, København
Start: 21:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
04.09
Murda Twins Getdown Vol. 5: The Varukers (UK), Väistä (S), Social Decline (DK), Organiseret Støj (DK) Stairway, København
Start: 18:00 // Pris: 300 // Køb billet // Facebook
04.09
Red Warszawa (DK) NY! Voxhall, Århus
Start: 21:00 // Pris: 160 // Køb billet // Facebook
05.09
Kill-Town Death Fest VIII: Acephalix (US), Ascendency (DK), Asphyx (NL), Astriferous (CR), Atavisma (F), Blood Incantation (US), Bloodsoaked Necrovoid (CR), Burial Invocation (TR), Cavurn (US), Carcinoid (AUS), Coffin Texts (US), Concrete Winds (SF), Convocation (SF), Cryptic Brood (D), Dead Congregation (GR), Deathcult (CH), Degial (S), Encoffination (US), Engulfed (TR), Faceless Burial (AUS), Father Befouled (US), Gorephilia (SF), Hyperdontia (TR/DK), Innumerable Forms (US), Interment (S), Krypts (SF), Mortal Wound (US), Morta Skuld (US), Mortiferum (US), Ossuary (US), Proscription (SF), Sijjin (D), Snet (CZ), Vanhelgd (S), Void Rot (US), Witch Vomit (US) UDSOLGT! Pumpehuset, København
Start: 15:00 // Pris: 1050 // Køb billet // Facebook
05.09
Konkhra (DK) + support Tapperiet, Køge
Start: 21:00 // Pris: 145 // Køb billet // Facebook
05.09
Artillery (DK), Manticora (DK) + support Gimle, Roskilde
Start: 21:00 // Pris: 175 // Køb billet // Facebook
05.09
Murda Twins Getdown Vol. 5: Peter And The Test Tube Babies (UK), Kill The Rooster (DK) Stairway, København
Start: 18:00 // Pris: 300 // Køb billet // Facebook
06.09
Kill-Town Death Fest VIII: Acephalix (US), Ascendency (DK), Asphyx (NL), Astriferous (CR), Atavisma (F), Blood Incantation (US), Bloodsoaked Necrovoid (CR), Burial Invocation (TR), Cavurn (US), Carcinoid (AUS), Coffin Texts (US), Concrete Winds (SF), Convocation (SF), Cryptic Brood (D), Dead Congregation (GR), Deathcult (CH), Degial (S), Encoffination (US), Engulfed (TR), Faceless Burial (AUS), Father Befouled (US), Gorephilia (SF), Hyperdontia (TR/DK), Innumerable Forms (US), Interment (S), Krypts (SF), Mortal Wound (US), Morta Skuld (US), Mortiferum (US), Ossuary (US), Proscription (SF), Sijjin (D), Snet (CZ), Vanhelgd (S), Void Rot (US), Witch Vomit (US) UDSOLGT! Pumpehuset, København
Start: 15:00 // Pris: 1050 // Køb billet // Facebook
09.09
Livløs (DK), Dirt Forge (DK) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 115 // Køb billet // Facebook
11.09
Livløs (DK), Cabal (DK), Dirt Forge (DK) NY! Posten, Odense
Start: 21:00 // Pris: 175 // Køb billet // Facebook
11.09
Raise Your Horns 2020: Konkhra (DK), Décembre Noir (D), Anguish (S), Psy:code (DK), Bad Business (DK), Murder Among Kings (DK) Musikhuzet, Rønne
Start: 15:00 // Pris: 400 // Køb billet // Facebook
12.09
Raise Your Horns 2020: Konkhra (DK), Décembre Noir (D), Anguish (S), Psy:code (DK), Bad Business (DK), Murder Among Kings (DK) Musikhuzet, Rønne
Start: 15:00 // Pris: 400 // Køb billet // Facebook
14.09
W.A.S.P. (US) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 310 // Køb billet // Facebook
18.09
Copenhagen Metal Fest pt. I: Saturnus (DK), Aphyxion (DK), Iotunn (DK), Deadnate (DK), Hearteater (DK), Demolizer (DK), Xenoblight (DK), I'll Be Damned (DK), Wayward Dawn (DK), Ættir (DK), Clients (DK), Lamentari (DK) Amager Bio, København
Start: 16:00 // Pris: 495 // Køb billet // Facebook
18.09
Black Oak County (DK) Karosserifabrikken, Helsingør
Start: 20:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
18.09
Red Warszawa (DK) NY! Gimle, Roskilde
Start: 21:00 // Pris: 155 // Køb billet // Facebook
19.09
Copenhagen Metal Fest pt. II: Saturnus (DK), Aphyxion (DK), Iotunn (DK), Deadnate (DK), Hearteater (DK), Demolizer (DK), Xenoblight (DK), I'll Be Damned (DK), Wayward Dawn (DK), Ættir (DK), Clients (DK), Lamentari (DK) Amager Bio, København
Start: 16:00 // Pris: 495 // Køb billet // Facebook
19.09
Humanity's Last Breath (S), Black Tongue (UK) Stengade, København
Start: 15:00 // Pris: 165 // Køb billet // Facebook
19.09
Strawberry Slaughterhouse (DK), Fall Back Down (DK) High Voltage, København
Start: 22:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
24.09
Vanir (DK), Ættir (DK) Richter, Gladsaxe
Start: 20:00 // Pris: 160 // Køb billet // Facebook
25.09
Vanir (DK), Ættir (DK) HeadQuarters, Århus
Start: 21:00 // Pris: 100 // Køb billet
25.09
Back In Black (DK) NY! Amager Bio, København
Start: 21:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
26.09
Undergang (DK), Chaotian (DK), Ascendency (DK) Gentofte Hovedbibliotek, København
Start: 21:00 // Pris: Gratis // Facebook
30.09
Phil Campbell & The Bastard Sons (UK) NY! Godset, Kolding
Start: 20:00 // Pris: 170 // Køb billet // Facebook
OKTOBER 2020
01.10
A Colossal Weekend 2020: Mudhoney (US), Vi Som Älskade Varandra Så Mycket (S), Neànder (D), Aiden Baker (CAN), Nadja (DK), No Place Trio (CAN) Lille Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 435 // Køb billet // Facebook
02.10
A Colossal Weekend 2020: Mudhoney (US), Vi Som Älskade Varandra Så Mycket (S), Neànder (D), Aiden Baker (CAN), Nadja (DK), No Place Trio (CAN) Lille Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 435 // Køb billet // Facebook
02.10
The Boy That Got Away (DK), Son Of Fortune (DK) HeadQuarters, Århus
Start: 19:00 // Pris: 90 // Køb billet // Facebook
02.10
Panopticon (US), Winterfylleth (UK) Beta, København
Start: 20:30 // Pris: 240 // Køb billet // Facebook
03.10
A Colossal Weekend 2020: Mudhoney (US), Vi Som Älskade Varandra Så Mycket (S), Neànder (D), Aiden Baker (CAN), Nadja (DK), No Place Trio (CAN) Lille Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 435 // Køb billet // Facebook
03.10
Marco Mendoza (US), Blended Brew (DK) Karosserifabrikken, Helsingør
Start: 20:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
04.10
Fu Manchu (US), Electric Citizen (US) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
04.10
Týr (FO), Arkona (RUS), Dalraida (H), Varmia (PL) Voxhall, Århus
Start: 19:30 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
09.10
Black N Death Fest 2020: Andavald (IS), Severoth (UA) + flere Beta, København
Start: 16:00 // Pris: 340 // Køb billet // Facebook
09.10
Xaon (CH), Sunless Dawn (DK), Ethereal Kingdoms (DK), Lamentari (DK) NY! Forbrændingen, Albertslund
Start: 21:00 // Pris: 169 // Køb billet // Facebook
09.10
Ozzy Jam (DK), Motörizer (DK) High Voltage, København
Start: 22:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
10.10
Black N Death Fest 2020: Chaotian (DK), Misþyrming (IS) + flere Beta, København
Start: 16:00 // Pris: 340 // Køb billet // Facebook
10.10
Redwood Hill (DK), LLNN (DK), The Moth Gatherer (DK) Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
10.10
Blaze Bayley (UK), Luke Appleton (UK) High Voltage, København
Start: 22:00 // Pris: 185 // Køb billet // Facebook
16.10
Skullclub (DK), X Teenage Rebels (DK) Godset, Kolding
Start: 21:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
16.10
Thundermother (S) + special guest Karosserifabrikken, Helsingør
Start: 20:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
17.10
Clawfinger (S) Amager Bio, København
Start: 21:00 // Pris: 275 // Køb billet // Facebook
24.10
Cabal (DK) + support NY! 1000Fryd, Aalborg
Start: 20:00 // Pris: 60 // Køb billet // Facebook
24.10
Seizing Blackwater (DK), Diagnosed Diversity (DK), Power Mode (DK) High Voltage, København
Start: 21:30 // Pris: Gratis // Facebook
25.10
Mayhem (N), Mortiis (N) Voxhall, Århus
Start: 20:00 // Pris: 265 // Køb billet // Facebook
30.10
D-A-D (DK), Graveyard (S), Kellermensch (DK) Jyske Bank Boxen, Herning
Start: 20:00 // Pris: 450 // Køb billet // Facebook
30.10
Springtime Slaughter 2020: Konkhra (DK), Xenoblight (DK), Detest (DK), Taphos (DK) Forbrændingen, Albertslund
Start: 20:00 // Pris: 180 // Køb billet // Facebook
30.10
Back In Black (DK) NY! Karosserifabrikken, Helsingør
Start: 20:00 // Pris: 195 // Køb billet // Facebook
31.10
Metalloween: Wasted (DK), Skullclub (DK) Sønderborghus, Sønderborg
Start: 21:00 // Pris: 140 // Køb billet
31.10
Bhaal Fest - Carnevil: Forstenet (DK), The Druid (US) PåTaget, Odense
Start: 20:00 // Pris: 80 // Facebook
31.10
Apocalyptica (SF), Epica (NL) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 425 // Køb billet // Facebook
31.10
D-A-D (DK), Graveyard (S), Kellermensch (DK) Royal Arena, København
Start: 20:00 // Pris: 450 // Køb billet // Facebook
NOVEMBER 2020
02.11
Metalloween Vesterbro Rockbar, Aalborg
Start: 19:00 // Pris: Gratis // Facebook
02.11
Asking Alexandria (UK) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 270 // Køb billet // Facebook
05.11
Aalborg Metal Festival 2020: As I Lay Dying (US), Dying Fetus (US), Fleshgod Apocalypse (I), After The Burial (US), Belphegor (A), Elder (US), Ex Deo (CAN), Incantation (US), Afsky (DK), Undergang (DK), Blood Eagle (DK), Withering Surface (DK), Alkymist (DK), Mass Worship (DK), Genfærd (DK), Horna (DK), Gabestok (DK), Irony Of Fate (DK), Ligæder (DK), War Kabinett (DK) Studenterhuset, Aalborg
Start: - // Pris: -
06.11
Aalborg Metal Festival 2020: As I Lay Dying (US), Dying Fetus (US), Fleshgod Apocalypse (I), After The Burial (US), Belphegor (A), Elder (US), Ex Deo (CAN), Incantation (US), Afsky (DK), Undergang (DK), Blood Eagle (DK), Withering Surface (DK), Alkymist (DK), Mass Worship (DK), Genfærd (DK), Horna (DK), Gabestok (DK), Irony Of Fate (DK), Ligæder (DK), War Kabinett (DK) Studenterhuset, Aalborg
Start: - // Pris: -
06.11
Black Sabbath Experience (DK) Konfus, Esbjerg
Start: 21:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
06.11
Withering Surface (DK), Pitchblack (DK), Anoxia (DK) Kansas City, Odense
Start: 21:00 // Pris: 80 // Køb billet // Facebook
07.11
Guitar Rebels (DK) Kongebryg, Næstved
Start: 20:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
07.11
Aalborg Metal Festival 2020: As I Lay Dying (US), Dying Fetus (US), Fleshgod Apocalypse (I), After The Burial (US), Belphegor (A), Elder (US), Ex Deo (CAN), Incantation (US), Afsky (DK), Undergang (DK), Blood Eagle (DK), Withering Surface (DK), Alkymist (DK), Mass Worship (DK), Genfærd (DK), Horna (DK), Gabestok (DK), Irony Of Fate (DK), Ligæder (DK), War Kabinett (DK) Studenterhuset, Aalborg
Start: - // Pris: -
07.11
Tainted Lady (DK) Karosserifabrikken, Helsingør
Start: 20:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
13.11
Kellermensch (DK) Tobakken, Esbjerg
Start: 21:00 // Pris: 245 // Køb billet // Facebook
13.11
Cult Of Fire (CZ/SK), Malokarpatan (SK) Alice, København
Start: 21:00 // Pris: 168 // Køb billet // Facebook
13.11
Late Night Venture (DK), Bethmoora (DK), Drukner (DK), Gaia (DK), Slowjoint (DK) Stairway, København
Start: 19:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
13.11
Withering Surface (DK), Pitchblack (DK), Chronicle (DK) NY! High Voltage, København
Start: 21:30 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
14.11
Kellermensch (DK) Skråen, Aalborg
Start: 20:00 // Pris: 245 // Køb billet // Facebook
14.11
Kraanium (N/UK/DK/SF/CH) Templet, Lyngby
Start: 21:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
14.11
Hanging The Nihilist (DK), Aon (DK), Mortira (DK) Richter, Gladsaxe
Start: 20:00 // Pris: 70 // Køb billet // Facebook
14.11
Withering Surface (DK) + support NY! Café Von Hatten, Randers
Start: 21:00 // Pris: 50 // Køb billet // Facebook
14.11
Then Comes Silence (S) + support Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 130 // Køb billet // Facebook
14.07
South Haven (DK) album release party, Kaiju (DK) High Voltage, København
Start: 22:00 // Pris: Gratis // Facebook
16.11
Machine Head (US) Train, Århus
Start: 21:00 // Pris: 400 // Køb billet // Facebook
18.11
Midnight (US), Red Death (US), Hellripper (UK) Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 145 // Køb billet // Facebook
20.11
Kellermensch (DK) Voxhall, Århus
Start: 21:00 // Pris: 240 // Køb billet // Facebook
21.11
Kellermensch (DK) Posten, Odense
Start: 21:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
21.11
Statement (DK), Skarnet (DK) Karosserifabrikken, Helsingør
Start: 20:00 // Pris: 155 // Køb billet // Facebook
21.11
Lucifer (S) NY! Godset, Kolding
Start: 21:00 // Pris: 210 // Køb billet // Facebook
27.11
Kellermensch (DK) Gimle, Roskilde
Start: 21:00 // Pris: 245 // Køb billet // Facebook
28.11
Kellermensch (DK) Store Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 270 // Køb billet // Facebook
28.11
Saturnus (DK) Templet, Lyngby
Start: 20:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
DECEMBER 2020
05.12
Bhaal Fest IX: Alkymist (DK), Heathe (DK), Slowjoint (DK) PåTaget, Odense
Start: 20:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
05.12
Tankcsaoda (HU) Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 260 // Køb billet // Facebook
05.12
Vltimas (US/CAN/N), The Great Old Ones (F) NY! Hotel Cecil, København
Start: 19:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
09.12
Vltimas (US/CAN/N), The Great Old Ones (F) NY! Ungdommens Hus, Fredericia
Start: 21:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
15.12
Amaranthe (S), Beyond The Black (D) Amager Bio, København
Start: 19:00 // Pris: 320 // Køb billet // Facebook
15.12
Insomnium (SF), Omnium Gatherum (SF) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 220 // Køb billet // Facebook
17.12
Alkymist (DK) Alice, København
Start: 20:00 // Pris: 48 // Køb billet // Facebook
18.12
Almost AC/DC (DK) Tante Olga, Randers
Start: 21:00 // Pris: 175 // Køb billet
19.12
Hämatom (D), Null Positiv (D), Böse Fuchs & Sly (D) NY! Posten, Odense
Start: 19:45 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
27.12
Back In Black (DK) AC/DC Rockumentary NY! Restaurant Tannishus, Bindslev
Start: 20:00 // Pris: 200 // Køb billet
JANUAR 2021
23.01
Red Warszawa (DK) Walthers Musikcafé, Skanderborg
Start: 20:00 // Pris: 100 // Køb billet
31.01
Misphyrming (IS), Nadra (IS), Genfærd (DK) Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 130 // Køb billet // Facebook
FEBRUAR 2021
02.02
Ghostemane (US) Lille Vega, København
Start: 21:00 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
03.02
Lucifer (S) NY! Posten, Odense
Start: 20:00 // Pris: 175 // Køb billet // Facebook
05.02
Orm (DK), Katla (DK) Richter, Gladsaxe
Start: 20:00 // Pris: 110 // Køb billet // Facebook
05.02
Mono Goes Metal 2021: Bands TBA Mono, Århus
Start: 18:00 // Pris: - // Facebook
06.02
Mono Goes Metal 2021: Bands TBA Mono, Århus
Start: 18:00 // Pris: - // Facebook
06.02
Orm (DK), LLNN (DK), Remains (DK) NY! Gimle, Roskilde
Start: 21:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
11.02
Danko Jones (US) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 255 // Køb billet // Facebook
17.02
Igorr (F), Otto Von Schirach (US), Drumcorps (US) Lille Vega, København
Start: 15:00 // Pris: 190 // Køb billet // Facebook
19.02
Orm (DK), Lipid (DK), Killing (DK) Godset, Kolding
Start: 21:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
APRIL 2021
02.04
1914 (UKR), Tongues (DK) Stengade, København
Start: 19:30 // Pris: 155 // Køb billet // Facebook
09.04
Royal Metal Fest 2021: Soilwork (S), Kampfar (N), Orm (DK), Clients (DK) Voxhall, Århus
Start: 15:00 // Pris: - // Facebook
10.04
Royal Metal Fest 2021: Soilwork (S), Kampfar (N), Orm (DK), Clients (DK) Voxhall, Århus
Start: - // Pris: - // Facebook
14.04
Joe Satriani (US) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 415 // Køb billet // Facebook
16.04
Bersærk (DK), Deadnate (DK) NY! Mejeriet, Sønderborg
Start: 21:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
22.04
Defecto (DK), stand-up m. Thomas Hartmann (DK) Train, Århus
Start: 21:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
22.04
Primordial (IRE), Moonsorrow (SF) Pumpehuset, København
Start: 19:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
23.04
Defecto (DK), stand-up m. Thomas Hartmann (DK) Hotel Cecil, København
Start: 20:00 // Pris: 170 // Køb billet // Facebook
MAJ 2021
01.05
Defecto (DK), stand-up m. Thomas Hartmann Kansas City, Odense
Start: 21:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
07.05
Nordic Noise 2021: Bands TBA NY! Amager Bio, København
Start: - // Pris: -
08.05
Nordic Noise 2021: Bands TBA NY! Amager Bio, København
Start: - // Pris: -
29.05
Statement (DK), Black Oak County (DK) Kometen, Hvidovre
Start: 20:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
JUNI 2021
11.06
Death Before Dishonor (US), Circle Of Wolves (DK) Underwerket, København
Start: 20:00 // Pris: 130 // Køb billet // Facebook
15.06
Social Distortion (US) Store Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 380 // Køb billet // Facebook
16.06
Copenhell 2021: Judas Priest (UK), Jinjer (UA), Agnostic Front (US), Northlane (AUS), Gatecreeper (US), Crypt Sermon (US), Withering Surface (DK) Refshaleøen, København
Start: - // Pris: - // Facebook
17.06
Copenhell 2021: Judas Priest (UK), Jinjer (UA), Agnostic Front (US), Northlane (AUS), Gatecreeper (US), Crypt Sermon (US), Withering Surface (DK) Refshaleøen, København
Start: - // Pris: - // Facebook
18.06
Copenhell 2021: Judas Priest (UK), Jinjer (UA), Agnostic Front (US), Northlane (AUS), Gatecreeper (US), Crypt Sermon (US), Withering Surface (DK) Refshaleøen, København
Start: - // Pris: - // Facebook
19.06
Copenhell 2021: Judas Priest (UK), Jinjer (UA), Agnostic Front (US), Northlane (AUS), Gatecreeper (US), Crypt Sermon (US), Withering Surface (DK) Refshaleøen, København
Start: - // Pris: - // Facebook
23.06
Rammstein (D) UDSOLGT! Ceres Park, Århus
Start: 19:30 // Pris: - // Facebook
JULI 2021
08.07
Metal Magic Festival Part 13: Withering Surface (DK) Dronningepladsen, Fredericia
Start: - // Pris: 899 // Køb billet // Facebook
09.07
Metal Magic Festival Part 13: Withering Surface (DK) Dronningepladsen, Fredericia
Start: - // Pris: 899 // Køb billet // Facebook
10.07
Metal Magic Festival Part 13: Withering Surface (DK) Dronningepladsen, Fredericia
Start: - // Pris: 899 // Køb billet // Facebook
"If metal doesn't give that overwhelming surge of power that make the hair stand up at the back of your neck, you might never get it, and you know what?
That's okay, because judging by the 40,000 metalheads around me we're doing just fine without you."
- Sam Dunn, Metal: A Headbanger's Journey
Forside Koncerter Festivaler Udgivelser Spillesteder Shops Kontakt