METALKONCERTER OG -ARRANGEMENTER I DANMARK
VÆLG: DANMARKMALMØFLENSBORG
AUGUST 2020
05.08
Municipal Waste (US), Night Fever (DK) AFLYST! Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 180 // Køb billet // Facebook
07.08
Deadnate (DK), Death To Seattle (DK), Arsenic Addict (DK) AFLYST! Posten, Odense
Start: 20:00 // Pris: Gratis // Facebook
08.08
Cabal (DK), Unseen Faith (DK), Lifesick (DK) UDSKUDT! Hotel Cecil, København
Start: 19:45 // Pris: 160 // Køb billet // Facebook
08.08
Deadnate (DK), Death To Seattle (DK), Arsenic Addict (DK) AFLYST! Atlas, Århus
Start: 21:00 // Pris: Gratis // Facebook
14.08
40 år med "British Steel" og "Iron Maiden" Zeppelin Rock Bar, København
Start: 20:00 // Pris: Gratis // Facebook
21.08
Tornvang Open Air 2020: Thanatos (NL), Anoxia (DK), Steel Inferno (DK), Archangel (DK), Demolizer (DK), Shadowspawn (DK), Dagorath (DK), Hoak (DK), Herezy (DK), Touch Of Judas (DK) AFLYST! Lunkærvej 1, Gjerrild
Start: 15:00 // Pris: 239 // Køb billet // Facebook
21.08
Udgårdsfest 2020: Unleashed (S), Einherjer (N), Varang Nord (LET), Heidra (DK), Ethereal Kingdoms (DK) AFLYST! Pumpehuset, København
Start: 17:00 // Pris: 500 // Køb billet // Facebook
22.08
Tornvang Open Air 2020: Thanatos (NL), Anoxia (DK), Steel Inferno (DK), Archangel (DK), Demolizer (DK), Shadowspawn (DK), Dagorath (DK), Hoak (DK), Herezy (DK), Touch Of Judas (DK) AFLYST! Lunkærvej 1, Gjerrild
Start: - // Pris: 239 // Køb billet // Facebook
22.08
Support Our Scene Fest 2020: War Of Destruction (DK), Redemption Denied (B), No Second Chance (UK), Power Regression (DK) AFLYST! Det Bruunske Pakhus, Fredericia
Start: 14:00 // Pris: - // Facebook
22.08
Udgårdsfest 2020: Unleashed (S), Einherjer (N), Varang Nord (LET), Heidra (DK), Ethereal Kingdoms (DK) AFLYST! Pumpehuset, København
Start: 17:00 // Pris: 500 // Køb billet // Facebook
22.08
Vi Elsker 90'er Rock m. Lucer DJ team Zeppelin Rock Bar, København
Start: 20:00 // Pris: Gratis // Facebook
22.08
Rage Against The Machine Celebration: Chili Machine (DK) High Voltage, København
Start: 21:30 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
29.08
High Voltage Genåbning: Bands TBA High Voltage, København
Start: 20:00 // Pris: Gratis // Facebook
SEPTEMBER 2020
02.09
Blood Incantation (US) AFLYST! Atlas, Århus
Start: 20:00 // Pris: 190 // Køb billet // Facebook
03.09
Almost AC/DC AFLYST! Den Fynske Landsby, Odense
Start: 20:00 // Pris: 350 // Køb billet // Facebook
03.09
O.R.K. (US) AFLYST! Gimle, Roskilde
Start: 20:00 // Pris: 175 // Køb billet // Facebook
04.09
Artillery (DK), Manticora (DK) Amager Bio, København
Start: 21:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
04.09
Red Warszawa (DK) Voxhall, Århus
Start: 21:00 // Pris: 160 // Køb billet // Facebook
04.09
Næstved Metalfest 2020: Hatesphere (DK), Dawn Of Demise (DK), Withering Surface (DK), Black Swamp Water (DK), Pitchblack (DK), Alterfact (DK) Kongebryg, Næstved
Start: 16:00 // Pris: 495 // Køb billet // Facebook
04.09
Hexis (DK), Throwe (DK), Terminalist (DK), A Crow's Murder (DK) UDSOLGT! Underwerket, København
Start: 21:00 // Pris: 60 // Køb billet // Facebook
04.09
Generator: Barsk x Ilter: Konvent (DK), Guddommelig Galskab (DK), (o) (DK), Eyes (DK), Hadron (DK),
Big Mess (DK) NY!
Posten, Odense
Start: 16:00 // Pris: 275 // Køb billet // Facebook
05.09
Næstved Metalfest 2020: Baest (DK), Wayward Dawn (DK), Murder Among Kings (DK), Rot Away (DK), Chronicle (DK), Pectora (DK), Ethereal Kingdoms (DK), Lamentari (DK) Kongebryg, Næstved
Start: 14:00 // Pris: 495 // Køb billet // Facebook
05.09
Spot Metal: Alkymist (DK), Aphyxion (DK), Cabal (DK), Ivy Crown (DK), Livløs (DK), Vola (DK) UDSOLGT! Train, Århus
Start: 19:00 // Pris: 6,66 // Køb billet // Facebook
05.09
Konkhra (DK), Detest (DK), Demolizer (DK) Tapperiet, Køge
Start: 21:00 // Pris: 145 // Køb billet // Facebook
05.09
Artillery (DK), Manticora (DK) + support Gimle, Roskilde
Start: 21:00 // Pris: 175 // Køb billet // Facebook
05.09
Red Warszawa (DK) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
09.09
Livløs (DK), Dirt Forge (DK) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 115 // Køb billet // Facebook
10.09
Rage Again (DK), Closeminded (DK) NY! HeadQuarters, Århus
Start: 20:00 // Pris: 60 // Køb billet // Facebook
11.09
Livløs (DK), Cabal (DK), Dirt Forge (DK) Posten, Odense
Start: 21:00 // Pris: 175 // Køb billet // Facebook
11.09
Manticora (DK) + support NY! Kulisselageret, Horsens
Start: 22:00 // Pris: 135 // Køb billet // Facebook
11.09
Raise Your Horns 2020: Konkhra (DK), Anguish (S), Psy:code (DK), Bad Business (DK), Murder Among Kings (DK), Lamentari (DK), The Vice (S), Zornheym (S), Deville (S), Noctem (E), Hoak (DK), Solbrud (DK) UDSOLGT! Musikhuzet, Rønne
Start: 15:00 // Pris: 400 // Køb billet // Facebook
11.09
Bhaal Fest & The Fucking Merch NY! Posten, Odense
Start: 17:00 // Pris: Gratis // Facebook
12.09
Raise Your Horns 2020: Konkhra (DK), Anguish (S), Psy:code (DK), Bad Business (DK), Murder Among Kings (DK), Lamentari (DK), The Vice (S), Zornheym (S), Deville (S), Noctem (E), Hoak (DK), Solbrud (DK) UDSOLGT! Musikhuzet, Rønne
Start: 15:00 // Pris: 400 // Køb billet // Facebook
12.09
Alkymist (DK), A Horrible Death To A Horrible Man (DK), Nordsind (DK), We Are Among Storms (DK) Badeanstalten, Slagelse
Start: 20:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
14.09
W.A.S.P. (US) AFLYST! Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 310 // Køb billet // Facebook
18.09
Copenhagen Metal Fest pt. I: Saturnus (DK), Møl (DK), Aphyxion (DK), Iotunn (DK), Deadnate (DK), Hearteater (DK), Demolizer (DK), Xenoblight (DK), I'll Be Damned (DK), Wayward Dawn (DK), Ættir (DK),
Clients (DK), Lamentari (DK), (0) (DK), Chronicle (DK), Undergang (DK), Feather Mountain (DK), Eciton (DK)
Amager Bio, København
Start: 16:00 // Pris: 495 // Køb billet // Facebook
18.09
Black Oak County (DK) Karosserifabrikken, Helsingør
Start: 20:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
18.09
Red Warszawa (DK) Gimle, Roskilde
Start: 21:00 // Pris: 155 // Køb billet // Facebook
19.09
Copenhagen Metal Fest pt. II: Saturnus (DK), Møl (DK), Aphyxion (DK), Iotunn (DK), Deadnate (DK), Hearteater (DK), Demolizer (DK), Xenoblight (DK), I'll Be Damned (DK), Wayward Dawn (DK), Ættir (DK),
Clients (DK), Lamentari (DK), (0) (DK), Chronicle (DK), Undergang (DK), Feather Mountain (DK), Eciton (DK)
Amager Bio, København
Start: 16:00 // Pris: 495 // Køb billet // Facebook
19.09
Strawberry Slaughterhouse (DK), Fall Back Down (DK) High Voltage, København
Start: 22:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
24.09
Vanir (DK), Ættir (DK) Richter, Gladsaxe
Start: 20:00 // Pris: 160 // Køb billet // Facebook
24.09
Kill The Virus - Support Your Locals: Hatesphere (DK), Wayward Dawn (DK), World War 5 (DK), Xenoblight (DK), Crocell (DK), Horned Almighty (DK), Wulfaz (DK), Smertegrænsens Toldere (DK) Voxhall, Århus
Start: 20:00 // Pris: 415 // Køb billet // Facebook
25.09
Kill The Virus - Support Your Locals: Hatesphere (DK), Wayward Dawn (DK), World War 5 (DK), Xenoblight (DK), Crocell (DK), Horned Almighty (DK), Wulfaz (DK), Smertegrænsens Toldere (DK) Voxhall, Århus
Start: 20:00 // Pris: 415 // Køb billet // Facebook
25.09
Vanir (DK), Ættir (DK) HeadQuarters, Århus
Start: 21:00 // Pris: 100 // Køb billet
25.09
Back In Black (DK) Amager Bio, København
Start: 21:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
25.09
Baest (DK), Mass Worship (DK) Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 170 // Køb billet // Facebook
25.09
Venom Inc. (UK), Massacre (US), Diabolical (S), Chronosphere (GR) Tøjhuset, Fredericia
Start: 21:00 // Pris: 275 // Køb billet
26.09
Baest (DK), Katla (DK) UDSOLGT! Pumpehuset, København
Start: 21:00 // Pris: 170 // Køb billet // Facebook
26.09
Undergang (DK), Chaotian (DK), Ascendency (DK) Gentofte Hovedbibliotek, København
Start: 21:00 // Pris: Gratis // Facebook
26.09
Skrækfest 2020: Manticora (DK), Awake The Lights (PL/DK) Borgernes Hus, Odense
Start: 19:30 // Pris: - // Facebook
26.09
Mercenary (DK) NY! Fermaten, Herning
Start: 21:00 // Pris: 175 // Køb billet
26.09
Svartsot (DK), Vanir (DK), Ættir (DK) NY! Mejeriet, Sønderborg
Start: 20:00 // Pris: 140 // Køb billet // Facebook
26.09
Grumpynators (DK) NY! Hotel Cecil, København
Start: 20:00 // Pris: 180 // Køb billet // Facebook
30.09
Phil Campbell & The Bastard Sons (UK) Godset, Kolding
Start: 20:00 // Pris: 170 // Køb billet // Facebook
OKTOBER 2020
02.10
The Boy That Got Away (DK), Son Of Fortune (DK) HeadQuarters, Århus
Start: 19:00 // Pris: 90 // Køb billet // Facebook
02.10
Konvent (DK), Alkymist (DK) Gimle, Roskilde
Start: 20:30 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
03.10
Marco Mendoza (US), Blended Brew (DK) Karosserifabrikken, Helsingør
Start: 20:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
03.10
Twilight Force (S) + support Templet, Lyngby
Start: 20:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
03.10
Lophius (DK), Æterbrand (DK) dobbelt release party Underwerket, København
Start: 20:00 // Pris: 50 // Facebook
04.10
Týr (FO), Arkona (RUS), Dalraida (H), Varmia (PL) Voxhall, Århus
Start: 19:30 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
09.10
Black N Death Fest 2020: Andavald (IS), Severoth (UA) + flere AFLYST! Beta, København
Start: 16:00 // Pris: 340 // Køb billet // Facebook
09.10
Xaon (CH), Sunless Dawn (DK), Ethereal Kingdoms (DK), Lamentari (DK) Forbrændingen, Albertslund
Start: 21:00 // Pris: 169 // Køb billet // Facebook
09.10
Ozzy Jam (DK), Motörizer (DK) High Voltage, København
Start: 22:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
10.10
Katla (DK) + support NY! Kansas City, Odense
Start: 19:00 // Pris: - // Facebook
10.10
Black N Death Fest 2020: Chaotian (DK), Misþyrming (IS) + flere AFLYST! Beta, København
Start: 16:00 // Pris: 340 // Køb billet // Facebook
10.10
Redwood Hill (DK), LLNN (DK), The Moth Gatherer (DK) Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
10.10
Blaze Bayley (UK), Luke Appleton (UK) AFLYST! High Voltage, København
Start: 22:00 // Pris: 185 // Køb billet // Facebook
10.10
Orm (DK) Rønne Teater, Rønne
Start: 19:00 // Pris: 185 // Køb billet // Facebook
10.10
Katla (DK) + support NY! HeadQuarters, Århus
Start: 20:00 // Pris: 80 // Køb billet // Facebook
16.10
Skullclub (DK), X Teenage Rebels (DK) Godset, Kolding
Start: 21:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
16.10
Thundermother (S) + special guest Karosserifabrikken, Helsingør
Start: 20:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
16.10
Katla (DK) + support NY! Beta, København
Start: 21:00 // Pris: 110 // Køb billet // Facebook
17.10
Clawfinger (S) Amager Bio, København
Start: 21:00 // Pris: 275 // Køb billet // Facebook
17.10
Batiowka (PL), Solbrud (DK), Superlynx (N) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 260 // Køb billet // Facebook
17.10
Redwood Hill (DK), LLNN (DK), Hiraki (DK) Radar, Århus
Start: 21:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
17.10
Rage Again (DK) NY! Walthers Musikcafé, Skanderborg
Start: 20:00 // Pris: Gratis // Facebook
24.10
Cabal (DK) + support 1000Fryd, Aalborg
Start: 20:00 // Pris: 60 // Køb billet // Facebook
24.10
Seizing Blackwater (DK), Diagnosed Diversity (DK), Power Mode (DK) High Voltage, København
Start: 21:30 // Pris: Gratis // Facebook
25.10
Mayhem (N), Mortiis (N) Voxhall, Århus
Start: 20:00 // Pris: 265 // Køb billet // Facebook
30.10
D-A-D (DK), Graveyard (S), Kellermensch (DK) Jyske Bank Boxen, Herning
Start: 20:00 // Pris: 450 // Køb billet // Facebook
30.10
Springtime Slaughter 2020: Konkhra (DK), Xenoblight (DK), Detest (DK), Taphos (DK) Forbrændingen, Albertslund
Start: 20:00 // Pris: 180 // Køb billet // Facebook
30.10
Back In Black (DK) Karosserifabrikken, Helsingør
Start: 20:00 // Pris: 195 // Køb billet // Facebook
31.10
Metalloween: Wasted (DK), Skullclub (DK) Sønderborghus, Sønderborg
Start: 21:00 // Pris: 140 // Køb billet
31.10
Bhaal Fest - Carnevil: Forstenet (DK), Earthbong (D), The Druid (US) PåTaget, Odense
Start: 20:00 // Pris: 80 // Facebook
31.10
D-A-D (DK), Graveyard (S), Kellermensch (DK) Royal Arena, København
Start: 20:00 // Pris: 450 // Køb billet // Facebook
31.10
All Gallows Eve: Hexis (DK), LLNN (DK), Rot Away (DK), Clients (DK) NY! Forbrændingen, Albertslund
Start: 20:00 // Pris: 189 // Køb billet // Facebook
NOVEMBER 2020
02.11
Metalloween Vesterbro Rockbar, Aalborg
Start: 19:00 // Pris: Gratis // Facebook
02.11
Asking Alexandria (UK) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 270 // Køb billet // Facebook
05.11
Aalborg Metal Festival 2020: As I Lay Dying (US), Dying Fetus (US), Fleshgod Apocalypse (I), After The Burial (US), Belphegor (A), Elder (US), Ex Deo (CAN), Incantation (US), Afsky (DK), Undergang (DK), Blood Eagle (DK), Withering Surface (DK), Alkymist (DK), Mass Worship (DK), Genfærd (DK), Horna (DK), Gabestok (DK), Irony Of Fate (DK), Ligæder (DK), War Kabinett (DK) Studenterhuset, Aalborg
Start: - // Pris: -
06.11
Aalborg Metal Festival 2020: As I Lay Dying (US), Dying Fetus (US), Fleshgod Apocalypse (I), After The Burial (US), Belphegor (A), Elder (US), Ex Deo (CAN), Incantation (US), Afsky (DK), Undergang (DK), Blood Eagle (DK), Withering Surface (DK), Alkymist (DK), Mass Worship (DK), Genfærd (DK), Horna (DK), Gabestok (DK), Irony Of Fate (DK), Ligæder (DK), War Kabinett (DK) Studenterhuset, Aalborg
Start: - // Pris: -
06.11
Black Sabbath Experience (DK) Konfus, Esbjerg
Start: 21:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
06.11
Withering Surface (DK), Pitchblack (DK), Anoxia (DK) Kansas City, Odense
Start: 21:00 // Pris: 80 // Køb billet // Facebook
06.11
Orm (DK) Hotel Cecil, København
Start: 20:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
06.11
Cabal (DK), Lifesick (DK), Unseen Faith (DK) NY! Ungdommens Hus, Fredericia
Start: 21:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
07.11
Guitar Rebels (DK) Kongebryg, Næstved
Start: 20:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
07.11
Aalborg Metal Festival 2020: As I Lay Dying (US), Dying Fetus (US), Fleshgod Apocalypse (I), After The Burial (US), Belphegor (A), Elder (US), Ex Deo (CAN), Incantation (US), Afsky (DK), Undergang (DK), Blood Eagle (DK), Withering Surface (DK), Alkymist (DK), Mass Worship (DK), Genfærd (DK), Horna (DK), Gabestok (DK), Irony Of Fate (DK), Ligæder (DK), War Kabinett (DK) Studenterhuset, Aalborg
Start: - // Pris: -
07.11
Tainted Lady (DK) Karosserifabrikken, Helsingør
Start: 20:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
12.11
Bhaal Fest Magis Diaboli: Warbell (PL), Kurgan (DK), Arsenic Addict (DK), Eciton (DK), The Druid (US) NY! Posten, Odense
Start: 19:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
13.11
Kellermensch (DK) Tobakken, Esbjerg
Start: 21:00 // Pris: 245 // Køb billet // Facebook
13.11
Cult Of Fire (CZ/SK), Malokarpatan (SK) Alice, København
Start: 21:00 // Pris: 168 // Køb billet // Facebook
13.11
Late Night Venture (DK), Bethmoora (DK), Drukner (DK), Gaia (DK), Slowjoint (DK) Stairway, København
Start: 19:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
13.11
Withering Surface (DK), Pitchblack (DK), Chronicle (DK) High Voltage, København
Start: 21:30 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
13.11
Defecto (DK) Kulisselageret, Horsens
Start: 22:00 // Pris: 160 // Køb billet // Facebook
14.11
Kellermensch (DK) Skråen, Aalborg
Start: 20:00 // Pris: 245 // Køb billet // Facebook
14.11
Kraanium (N/UK/DK/SF/CH), Emesis (DK) Templet, Lyngby
Start: 21:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
14.11
Cabal (DK), Hanging The Nihilist (DK), Aon (DK), Mortira (DK) Richter, Gladsaxe
Start: 20:00 // Pris: 70 // Køb billet // Facebook
14.11
Withering Surface (DK) + support Café Von Hatten, Randers
Start: 21:00 // Pris: 50 // Køb billet // Facebook
14.11
Then Comes Silence (S) + support Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 130 // Køb billet // Facebook
14.07
South Haven (DK) album release party, Kaiju (DK) High Voltage, København
Start: 22:00 // Pris: Gratis // Facebook
16.11
Machine Head (US) Train, Århus
Start: 21:00 // Pris: 400 // Køb billet // Facebook
18.11
Midnight (US), Red Death (US), Hellripper (UK) Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 145 // Køb billet // Facebook
20.11
Kellermensch (DK) Voxhall, Århus
Start: 21:00 // Pris: 240 // Køb billet // Facebook
21.11
Kellermensch (DK) Posten, Odense
Start: 21:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
21.11
Statement (DK), Skarnet (DK) Karosserifabrikken, Helsingør
Start: 20:00 // Pris: 155 // Køb billet // Facebook
21.11
Lucifer (S) Godset, Kolding
Start: 21:00 // Pris: 210 // Køb billet // Facebook
21.11
Red Warszawa (DK) Badeanstalten, Slagelse
Start: 21:00 // Pris: 170 // Køb billet // Facebook
27.11
Kellermensch (DK) Gimle, Roskilde
Start: 21:00 // Pris: 245 // Køb billet // Facebook
28.11
Kellermensch (DK) Store Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 270 // Køb billet // Facebook
28.11
Saturnus (DK) Templet, Lyngby
Start: 20:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
DECEMBER 2020
04.12
Alkymist (DK) + support HeadQuarters, Århus
Start: 19:00 // Pris: 70 // Køb billet // Facebook
04.12
Asagraum (N) + support NY! Templet, Lyngby
Start: 21:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
05.12
Bhaal Fest IX: Alkymist (DK), Heathe (DK), Slowjoint (DK), The Druid (US) Posten, Odense
Start: 20:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
05.12
Tankcsaoda (HU) Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 260 // Køb billet // Facebook
05.12
Vltimas (US/CAN/N), The Great Old Ones (F) Hotel Cecil, København
Start: 19:00 // Pris: 200 // Køb billet // Facebook
05.12
Defecto (DK), Cabal (DK) + support Mejeriet, Sønderborg
Start: 20:00 // Pris: 140 // Køb billet // Facebook
05.12
Hexis (DK), Clients (DK), Fordærv (DK), Rot Away (DK) Badeanstalten, Slagelse
Start: 20:00 // Pris: 155 // Køb billet // Facebook
09.12
Vltimas (US/CAN/N), The Great Old Ones (F) Ungdommens Hus, Fredericia
Start: 21:00 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
15.12
Insomnium (SF), Omnium Gatherum (SF) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 220 // Køb billet // Facebook
17.12
Alkymist (DK) Alice, København
Start: 20:00 // Pris: 48 // Køb billet // Facebook
18.12
Almost AC/DC (DK) Tante Olga, Randers
Start: 21:00 // Pris: 175 // Køb billet
18.12
Hämatom (D), Null Positiv (D), Böse Fuchs & Sly (D) NY! Kedelhuset, Silkeborg
Start: 20:00 // Pris: 80 // Køb billet // Facebook
19.12
Hämatom (D), Null Positiv (D), Böse Fuchs & Sly (D) Posten, Odense
Start: 19:45 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
27.12
Back In Black (DK) AC/DC Rockumentary Restaurant Tannishus, Bindslev
Start: 20:00 // Pris: 200 // Køb billet
JANUAR 2021
23.01
Red Warszawa (DK) Walthers Musikcafé, Skanderborg
Start: 20:00 // Pris: 100 // Køb billet
31.01
Misphyrming (IS), Nadra (IS), Genfærd (DK) Stengade, København
Start: 20:00 // Pris: 130 // Køb billet // Facebook
FEBRUAR 2021
02.02
Ghostemane (US) Lille Vega, København
Start: 21:00 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
03.02
Lucifer (S) Posten, Odense
Start: 20:00 // Pris: 175 // Køb billet // Facebook
05.02
Orm (DK), Katla (DK) Richter, Gladsaxe
Start: 20:00 // Pris: 110 // Køb billet // Facebook
05.02
Mono Goes Metal 2021: Bands TBA Mono, Århus
Start: 18:00 // Pris: - // Facebook
05.02
Misþyrming (IS), Nadra (IS) NY! HeadQuarters, Århus
Start: 20:00 // Pris: 80 // Køb billet // Facebook
06.02
Mono Goes Metal 2021: Bands TBA Mono, Århus
Start: 18:00 // Pris: - // Facebook
06.02
Orm (DK), LLNN (DK), Remains (DK) Gimle, Roskilde
Start: 21:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
07.02
The Black Dahlia Murder (US), Rings Of Saturn (US), Viscera (US) Lille Vega, København
Start: 21:00 // Pris: 235 // Køb billet // Facebook
11.02
Danko Jones (US) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 255 // Køb billet // Facebook
17.02
Igorr (F), Otto Von Schirach (US), Drumcorps (US) UDSOLGT! Lille Vega, København
Start: 15:00 // Pris: 190 // Køb billet // Facebook
19.02
Orm (DK), Lipid (DK), Killing (DK) Godset, Kolding
Start: 21:00 // Pris: 100 // Køb billet // Facebook
26.02
Bucovina (R), Valhalore (AUS), Vorna (SF), Infinitas (CHE) 1000Fryd, Aalborg
Start: 19:00 // Pris: 70 // Køb billet
MARTS 2021
15.03
Riot City (CAN), Traveler (CAN), Pectora (DK) NY! Stengade, København
Start: 19:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
18.03
Apocalyptica (SF), Epica (NL) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 425 // Køb billet // Facebook
20.03
Spidergawd (N) + support NY! Stengade, København
Start: 10:00 // Pris: 140 // Køb billet // Facebook
31.03
Uada (US), Solbrud (DK), Regarde Les Hommes Tomber (F), Velnias (US) NY! Pumpehuset, København
Start: 19:00 // Pris: 220 // Køb billet // Facebook
APRIL 2021
02.04
1914 (UKR), Tongues (DK) Stengade, København
Start: 19:30 // Pris: 155 // Køb billet // Facebook
03.04
Kvelertak (N) Voxhall, Århus
Start: 21:00 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
03.04
Humanity's Last Breath (S), Black Tongue (UK), Cabal (DK) Stengade, København
Start: 15:00 // Pris: 165 // Køb billet // Facebook
03.04
Uada (US), Solbrud (DK), Regarde Les Hommes Tomber (F), Velnias (US) NY! Studenterhuset, Aalborg
Start: 19:30 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
09.04
Royal Metal Fest 2021: Soilwork (S), Kampfar (N), Orm (DK), Clients (DK) Voxhall, Århus
Start: 15:00 // Pris: - // Facebook
10.04
Royal Metal Fest 2021: Soilwork (S), Kampfar (N), Orm (DK), Clients (DK) Voxhall, Århus
Start: - // Pris: - // Facebook
14.04
Joe Satriani (US) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 415 // Køb billet // Facebook
15.04
Darkher (UK), Forndom (S), The Devil's Trade (H) NY! Stengade, København
Start: 19:30 // Pris: 145 // Køb billet // Facebook
16.04
Bersærk (DK), Deadnate (DK) Mejeriet, Sønderborg
Start: 21:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
22.04
Defecto (DK), stand-up m. Thomas Hartmann (DK) Train, Århus
Start: 21:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
22.04
Primordial (IRE), Moonsorrow (SF) Pumpehuset, København
Start: 19:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
23.04
Defecto (DK), stand-up m. Thomas Hartmann (DK) Hotel Cecil, København
Start: 20:00 // Pris: 170 // Køb billet // Facebook
29.04
Dark Mental Festival 2021: Black Mass Pervertor (SF), Feather Mountain (DK), Septic Congestion (DK),
Aon (DK), Shadow Storm (DK), Sicklore (DK)
Underwerket, København
Start: 17:00 // Pris: 390 // Facebook
30.04
Dark Mental Festival 2021: Minority Sound (CZ), Mask Of Judas (UK), Chronicle (DK), Leach (S),
Kurgan (DK), Anoxia (DK), Dimhall (S), Randogrip (S)
Underwerket, København
Start: 17:00 // Pris: 390 // Facebook
30.04
Defecto (DK), stand-up m. Thomas Hartmann (DK) NY! Bygningen, Vejle
Start: 20:00 // Pris: 170 // Køb billet // Facebook
MAJ 2021
01.05
Dark Mental Festival 2021: Den Saakaldte (N), Warfect (S), Eternal Lies (S), Wolves Among Us (DK),
Social Addiction (DK)
Underwerket, København
Start: 17:00 // Pris: 390 // Facebook
01.05
Defecto (DK), stand-up m. Thomas Hartmann (DK) Kansas City, Odense
Start: 21:00 // Pris: 150 // Køb billet // Facebook
06.05
Revenge (CAN), Profanatica (US), Misþyrming (IS), Ultra Silvam (S) Beta, København
Start: 21:00 // Pris: 240 // Køb billet // Facebook
06.05
A Colossal Weekend: Bands TBA Lille Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 585 // Køb billet // Facebook
07.05
A Colossal Weekend: Bands TBA Lille Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 585 // Køb billet // Facebook
07.05
Nordic Noise 2021: Bands TBA Amager Bio, København
Start: - // Pris: -
08.05
Nordic Noise 2021: Bands TBA Amager Bio, København
Start: - // Pris: -
08.05
A Colossal Weekend: Bands TBA Lille Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 585 // Køb billet // Facebook
11.05
Amaranthe (S), Beyond The Black (D) Amager Bio, København
Start: 19:00 // Pris: 320 // Køb billet // Facebook
13.05
L.A. Guns (US), Guns N' Roses Jam (DK) Voxhall, Århus
Start: 21:00 // Pris: 265 // Køb billet // Facebook
16.05
Corrosion Of Conformity (US) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 250 // Køb billet // Facebook
29.05
Statement (DK), Black Oak County (DK) Kometen, Hvidovre
Start: 20:00 // Pris: 125 // Køb billet // Facebook
JUNI 2021
11.06
Death Before Dishonor (US), Circle Of Wolves (DK) Underwerket, København
Start: 20:00 // Pris: 130 // Køb billet // Facebook
15.06
Social Distortion (US), Grade 2 (UK), Lovebreakers (UK) Store Vega, København
Start: 20:00 // Pris: 380 // Køb billet // Facebook
16.06
Copenhell 2021: Judas Priest (UK), Emperor (N), Opeth (S), Jinjer (UA), Agnostic Front (US), Northlane (AUS), Gatecreeper (US), Crypt Sermon (US), Withering Surface (DK), Death To All (US), Turbonegro (N), Lok (S), Gloryhammer (CH), P.O.D. (US), Dog Eat Dog (US), Raised Fist (S), Knocked Loose (US), Witchcraft (S), Hällas (S), Thundermother (S), Destruction (D), Sacred Reich (US), High Command (US), Vreid (N), Soen (N), Nerved (S), Devin Townsend (CAN), Bad Religion (US), The Hu (MGL), Thunder (UK), Benediction (UK), Blood Incantation (US), Deadly Apples (CAN) Refshaleøen, København
Start: - // Pris: - // Facebook
17.06
Copenhell 2021: Judas Priest (UK), Emperor (N), Opeth (S), Jinjer (UA), Agnostic Front (US), Northlane (AUS), Gatecreeper (US), Crypt Sermon (US), Withering Surface (DK), Death To All (US), Turbonegro (N), Lok (S), Gloryhammer (CH), P.O.D. (US), Dog Eat Dog (US), Raised Fist (S), Knocked Loose (US), Witchcraft (S), Hällas (S), Thundermother (S), Destruction (D), Sacred Reich (US), High Command (US), Vreid (N), Soen (N), Nerved (S), Devin Townsend (CAN), Bad Religion (US), The Hu (MGL), Thunder (UK), Benediction (UK), Blood Incantation (US), Deadly Apples (CAN) Refshaleøen, København
Start: - // Pris: - // Facebook
18.06
Copenhell 2021: Judas Priest (UK), Emperor (N), Opeth (S), Jinjer (UA), Agnostic Front (US), Northlane (AUS), Gatecreeper (US), Crypt Sermon (US), Withering Surface (DK), Death To All (US), Turbonegro (N), Lok (S), Gloryhammer (CH), P.O.D. (US), Dog Eat Dog (US), Raised Fist (S), Knocked Loose (US), Witchcraft (S), Hällas (S), Thundermother (S), Destruction (D), Sacred Reich (US), High Command (US), Vreid (N), Soen (N), Nerved (S), Devin Townsend (CAN), Bad Religion (US), The Hu (MGL), Thunder (UK), Benediction (UK), Blood Incantation (US), Deadly Apples (CAN) Refshaleøen, København
Start: - // Pris: - // Facebook
19.06
Copenhell 2021: Judas Priest (UK), Emperor (N), Opeth (S), Jinjer (UA), Agnostic Front (US), Northlane (AUS), Gatecreeper (US), Crypt Sermon (US), Withering Surface (DK), Death To All (US), Turbonegro (N), Lok (S), Gloryhammer (CH), P.O.D. (US), Dog Eat Dog (US), Raised Fist (S), Knocked Loose (US), Witchcraft (S), Hällas (S), Thundermother (S), Destruction (D), Sacred Reich (US), High Command (US), Vreid (N), Soen (N), Nerved (S), Devin Townsend (CAN), Bad Religion (US), The Hu (MGL), Thunder (UK), Benediction (UK), Blood Incantation (US), Deadly Apples (CAN) Refshaleøen, København
Start: - // Pris: - // Facebook
23.06
Rammstein (D) UDSOLGT! Ceres Park, Århus
Start: 19:30 // Pris: - // Facebook
23.06
Steel Panther (US) NY! Train, Århus
Start: 20:00 // Pris: 295 // Køb billet // Facebook
30.06
Roskilde Festival 2021: Mayhem (N), High On Fire (US), Lingua Ignota (US), The Night Flight Orchestra (S), Old Man Gloom (US) Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: - // Pris: 2250 // Køb billet // Facebook
JULI 2021
01.07
Roskilde Festival 2021: Mayhem (N), High On Fire (US), Lingua Ignota (US), The Night Flight Orchestra (S), Old Man Gloom (US) Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: - // Pris: 2250 // Køb billet // Facebook
02.07
Roskilde Festival 2021: Mayhem (N), High On Fire (US), Lingua Ignota (US), The Night Flight Orchestra (S), Old Man Gloom (US) Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: - // Pris: 2250 // Køb billet // Facebook
03.07
Roskilde Festival 2021: Mayhem (N), High On Fire (US), Lingua Ignota (US), The Night Flight Orchestra (S), Old Man Gloom (US) Dyrskuepladsen, Roskilde
Start: - // Pris: 2250 // Køb billet // Facebook
08.07
Metal Magic Festival Part 13: Withering Surface (DK) Dronningepladsen, Fredericia
Start: - // Pris: 899 // Køb billet // Facebook
09.07
Metal Magic Festival Part 13: Withering Surface (DK) Dronningepladsen, Fredericia
Start: - // Pris: 899 // Køb billet // Facebook
10.07
Metal Magic Festival Part 13: Withering Surface (DK) Dronningepladsen, Fredericia
Start: - // Pris: 899 // Køb billet // Facebook
AUGUST 2021
01.08
Lagwagon (US) Hotel Cecil, København
Start: 20:00 // Pris: 170 // Køb billet // Facebook
07.08
Danzig (US) Amager Bio, København
Start: 20:00 // Pris: 375 // Køb billet // Facebook
07.08
Support Our Scene Fest 2021: Bands TBA Det Bruunske Pakhus, Fredericia
Start: 13:00 // Pris: - // Facebook
31.08
Moscow Death Brigade (RUS) Loppen, København
Start: 20:30 // Pris: 120 // Køb billet // Facebook
SEPTEMBER 2021
02.09
Kill-Town Death Fest VIII: Acephalix (US), Ascendency (DK), Asphyx (NL), Astriferous (CR), Atavisma (F), Blood Incantation (US), Bloodsoaked Necrovoid (CR), Burial Invocation (TR), Cavurn (US), Carcinoid (AUS), Coffin Texts (US), Concrete Winds (SF), Convocation (SF), Cryptic Brood (D), Dead Congregation (GR), Deathcult (CH), Degial (S), Encoffination (US), Engulfed (TR), Faceless Burial (AUS), Father Befouled (US), Gorephilia (SF), Hyperdontia (TR/DK), Innumerable Forms (US), Interment (S), Krypts (SF), Mortal Wound (US), Morta Skuld (US), Mortiferum (US), Ossuary (US), Proscription (SF), Sijjin (D), Snet (CZ), Vanhelgd (S), Void Rot (US), Witch Vomit (US) UDSOLGT! Pumpehuset, København
Start: 15:00 // Pris: 1050 // Køb billet // Facebook
03.09
Kill-Town Death Fest VIII: Acephalix (US), Ascendency (DK), Asphyx (NL), Astriferous (CR), Atavisma (F), Blood Incantation (US), Bloodsoaked Necrovoid (CR), Burial Invocation (TR), Cavurn (US), Carcinoid (AUS), Coffin Texts (US), Concrete Winds (SF), Convocation (SF), Cryptic Brood (D), Dead Congregation (GR), Deathcult (CH), Degial (S), Encoffination (US), Engulfed (TR), Faceless Burial (AUS), Father Befouled (US), Gorephilia (SF), Hyperdontia (TR/DK), Innumerable Forms (US), Interment (S), Krypts (SF), Mortal Wound (US), Morta Skuld (US), Mortiferum (US), Ossuary (US), Proscription (SF), Sijjin (D), Snet (CZ), Vanhelgd (S), Void Rot (US), Witch Vomit (US) UDSOLGT! Pumpehuset, København
Start: 15:00 // Pris: 1050 // Køb billet // Facebook
04.09
Kill-Town Death Fest VIII: Acephalix (US), Ascendency (DK), Asphyx (NL), Astriferous (CR), Atavisma (F), Blood Incantation (US), Bloodsoaked Necrovoid (CR), Burial Invocation (TR), Cavurn (US), Carcinoid (AUS), Coffin Texts (US), Concrete Winds (SF), Convocation (SF), Cryptic Brood (D), Dead Congregation (GR), Deathcult (CH), Degial (S), Encoffination (US), Engulfed (TR), Faceless Burial (AUS), Father Befouled (US), Gorephilia (SF), Hyperdontia (TR/DK), Innumerable Forms (US), Interment (S), Krypts (SF), Mortal Wound (US), Morta Skuld (US), Mortiferum (US), Ossuary (US), Proscription (SF), Sijjin (D), Snet (CZ), Vanhelgd (S), Void Rot (US), Witch Vomit (US) UDSOLGT! Pumpehuset, København
Start: 15:00 // Pris: 1050 // Køb billet // Facebook
05.09
Kill-Town Death Fest VIII: Acephalix (US), Ascendency (DK), Asphyx (NL), Astriferous (CR), Atavisma (F), Blood Incantation (US), Bloodsoaked Necrovoid (CR), Burial Invocation (TR), Cavurn (US), Carcinoid (AUS), Coffin Texts (US), Concrete Winds (SF), Convocation (SF), Cryptic Brood (D), Dead Congregation (GR), Deathcult (CH), Degial (S), Encoffination (US), Engulfed (TR), Faceless Burial (AUS), Father Befouled (US), Gorephilia (SF), Hyperdontia (TR/DK), Innumerable Forms (US), Interment (S), Krypts (SF), Mortal Wound (US), Morta Skuld (US), Mortiferum (US), Ossuary (US), Proscription (SF), Sijjin (D), Snet (CZ), Vanhelgd (S), Void Rot (US), Witch Vomit (US) UDSOLGT! Pumpehuset, København
Start: 15:00 // Pris: 1050 // Køb billet // Facebook
10.09
Murda Twins Getdown Vol. 5: The Varukers (UK), Väistä (S), Social Decline (DK), Organiseret Støj (DK) Stairway, København
Start: 18:00 // Pris: 300 // Køb billet // Facebook
11.09
Murda Twins Getdown Vol. 5: First Blood (US), Peter And The Test Tube Babies (UK), Kill The Rooster (DK) Stairway, København
Start: 18:00 // Pris: 300 // Køb billet // Facebook
OKTOBER 2021
02.10
Panopticon (US), Winterfylleth (UK) Beta, København
Start: 20:30 // Pris: 240 // Køb billet // Facebook
04.10
Fu Manchu (US), Electric Citizen (US) Pumpehuset, København
Start: 20:00 // Pris: 225 // Køb billet // Facebook
"If metal doesn't give that overwhelming surge of power that make the hair stand up at the back of your neck, you might never get it, and you know what?
That's okay, because judging by the 40,000 metalheads around me we're doing just fine without you."
- Sam Dunn, Metal: A Headbanger's Journey
Forside Koncerter Festivaler Udgivelser Spillesteder Shops Kontakt